Sivasspor Kulübü

9 Mayıs 1967 tarihinde Sivas’ta kurulan Sivasspor kulübü futbol, masa tenisi, judo, bilardo, cirit ve briç branşları ile faaliyettedir. Süper Lig için önemli takımlardan biri olan Sivasspor kulübü, 2004 – 2005 sezonunda TFF 1. Lig’de şampiyon olarak Süper Lig’e çıkmıştır ve sadece bir sezon hariç olmak üzere o tarihten beri de Süper Lig’de mücadelesini sürdürmektedir.

Sivasspor Kuruluşu

Kulüp Tarihi

Sivasspor kulübü kuruluş yılı 9 Mayıs 1967 olarak geçer resmi kayıtlarda. Ancak Sivasspor kulübü kökleri çok daha eskilere uzanmaktadır. Resmi evraklara göre Sivasspor kulübü, “Sivas’ın Bağdat Caddesi’nde, gençliğin bedeni gelişimine katkıda bulunmak…” amacıyla 14 Nisan 1932 tarihinde kurulmuştur.

Resmi kayıtlara göre kulübün kuruluş amacı da şu şekilde açıklanmıştır; “Kulübün teşekkülünden maksat, memlekette gençleri spora teşvik etmek ve onları muntazam sporlarla idmancılığın fenn-i esasati dahilinde çalıştırmak, netice itibarıyla vatana gürbüz, iyi görür ve düşünür gençler yetiştirmektir.”

1967 yılında kurulan Sivasspor kulübü kötü bir sürprizle karşılaşır. Profesyonel lig olan TFF 2. Lig’de mücadele etmeyi uman Sivasspor takımı büyük bi

r hayal kırıklığı yaşar gelen haberle zira Türkiye Futbol Federasyonu altyapı ve tesis yetersizliği nedeni ile Sivasspor’un TFF 2. Lig’de yer alamayacağına dair bir rapor düzenler. Sivasspor kurucuları ve hatta valisi bu karar üzerine Ankara üzerinde ciddi bir baskı oluştururlar kulübün profesyonel ligde mücadele edebilmesi için. Büyük bir tesadüf sonucu o sırada TFF 1. Lig’de oynamayı hak ettiği iddiası ile dava açan Şekerspor’un davası olumlu sonuçlanınca TFF 2. Lig’de kontenjan boşalır ve Sivasspor’a böylece profesyonel lig yolu açılır.

sivassporhaber.net-kulup sivasspor kulübü

Sivasspor Renkleri ve Amblemi

Sivasspor’un kuruluşu resmi olarak 1967 olsa da aslında köklerin daha önceye dayandığını söylemiştik. 1967 yılında bugünkü Sivasspor aslında 3 kulübün birleşmesi ile kurulmuştur. 27 Temmuz 1950 tarihinde kurulan Sivas Gençlik Kulübü ilerleyen yıllarda Yolspor ve Kızılırmakspor kulüplerinin birleşmiş ve 9 Mayıs 1967 tarihinde günümüzün Sivasspor’unu oluşturmuştur. Bugün Sivasspor’un logosunda yer alan üç yıldız işte bu üç kulübü simgelemektedir.

İç tüzükte kulübün rengi şu sözlerle anlatılmıştır; “Spor kıyafeti, yukarısı kulüp rengindeki (Kırmızı-Beyaz) forma veya fanila ve aşağısı beyaz kısa pantolondur. Her futbolcu sahaya çıkarken son derece temiz kıyafetle sahada bulunmak ve diğer gençlere her hususta bir intizam ve temizlik örneği olmak mecburiyetindedir…

Böylece renkler ve amblem ortaya çıkmıştır.

Sivasspor Stadyumu

Sivas 4 Eylül Stadyumu Sivasspor’un maçlarına ev sahipliği yapan stattır. 21 Ağustos 2016 tarihinde kapılarını açan stadın mimarı Bahadır Kul’dur ve stadın kapasitesi 23.500 kişidir. Çim zemine sahip olan Sivas 4 Eylül Stadyumu ayrıca ekolojik özellikte bir sattır.

sivassporhaber.net-kulup sivasspor kulübü

Özellikle iç sahada ateşli bir taraftar desteğine sahip olan Sivasspor’da gelecek hedefleri arasında artık Avrupa kupaları yer almaktadır. Uzun süredir Süper Lig’de mücadele eden, Avrupa kupalarında ülkemizi temsil eden, Türkiye Kupası şampiyonluğu kazanıp Süper Kupa finali oynayan Sivasspor takımı artık bunları daha istikrarlı hale getirmeyi temel hedef olarak belirlemiş durumda önümüzdeki sezonlar için.

Bu hedefler doğrultusunda altyapı yatırımlarını artıran takım uzun süredir Süper Lig’de olmasının da etkisi ile sponsorlar tarafından ciddi bir destek görmektedir. Bu yatırımlar sayesinde de genç yetenekler konusunda her sene daha iyiye gitmektedir Sivasspor.

Kulübün bu sezonki ana sponsoru ise EMS Yapı’dır. EMS Yapı dışında Acıbadem, Aksa, Akbank, Asistal, AFT Otomotiv, Berls Otomotiv, BG Grup, Bitexen, Calista, Dirgün İnşaat, Ekenler Beton, İstanbul Faktoring, Kadir Petrol, Karaca İnşaat, Kiğılı, KZK İnşaat, Medicana, Misli, Sueno, Oflazlar Grup, Özeser İnşaat, Sistem Elektromekanik, Netboor, Stella Motors, Hestaş kulübün güncel sponsorlardır.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında da etkili işler yapan Sivasspor takımı özellikle ülkemizin yaşadığı acı deprem felaketi sırasında da bölgeye kısa sürede oldukça önemli yardımlar gönderilmesine Sivas şehrinde önayak olmuştur.

Sivasspor Kulübü Başarıları ve Tarihindeki Önemli Anlar

Süper Lig tarihinde en iyi dereceyi 2008 – 2009 sezonunda 2. olarak elde eden Sivasspor kulübü, ülkemizi Avrupa kupalarında da temsil etmiş bir takım. Uefa Avrupa Ligi ve Uefa konferans Ligi’nde grup aşamalarında mücadele etmiş bir takım olan Sivasspor, geçmişten bugüne kadar çıktığı 30 resmi Avrupa maçında 10 galibiyet ve 4 beraberlik elde etti. Tarihinde 34 Avrupa golü attı Sivasspor.

sivassporhaber.net-kulup sivasspor kulübü
2022 TÜRKİYE KUPASI ŞAMPİYONLUĞU

2022 yılında tarihindeki ilk ve tek Türkiye Kupası’nı kazanan takım muhteşem bir başarıya imza atmıştı. Türkiye Süper Kupa finali de oynayan takım bu finali ise kazanamamıştı. Süper Lig’deki en iyi derecesi 2. olmak olan takım buna karşılık bir alt lig olan TFF 1. Lig’de ise 2 defa şampiyonluk yaşadı.

Tarihi Türkiye Kupası zaferinde teknik ekip Rıza Çalımbay ve yardımcılarından oluşurken bugün ise takımın başından takımın sembol oyuncularından biri olan Servet Çetin bulunuyor. Türkiye Kupası zaferini değerli yapan şeylerden biri de finalde Kayserispor’un yenilmesiydi. Sivasspor’un yaşadığı rekabetler arasında Kayserispor rekabetinin yeri ayrıdır. Anadolu’da derbiler arasında sayılır Sivasspor – Kayserispor mücadeleleri.

Başarılar;

TÜRKİYE KUPASI: 4 defa yarı final, 1 defa şampiyonluk

TÜRKİYE SÜPER KUPASI: 1 defa final

SÜPER LİG: 1 defa ikincilik

Sivasspor Kulübü Başkanları ve Yönetim Kadrosu

Uzun süredir başkan Mecnun Otyakmaz liderliğinde devam eden yönetim son yıllarda hemen hemen hiç değişmemiştir. Geçmişte ise Sivasspor’a başkanlık yapan isimler şunlardır;

AHMET DURAKOĞLU (1967 – 1968), ADİL ONMUŞ (1968-1969), ETHEM USLU (1969 – 1970), SACİT GÖKSEYİTOĞLU – İHSAN BUYRUK (1970 – 1974), HÜSEYİN YILDIRIM (1974 – 1977), NUSRET AKÇA (1977 – 1978), ERDOĞAN YÜCEL (1980-1981), SAMET SAYICI -SUZİ TÜRKEŞ (1981 – 1982), SELEHATTİN KOÇER (1982 – 1983), METİN KAZANÇ (1983 – 1985), GÜNKUT BULUT – NUSRET AKÇA (1985 – 1986), YAHYA KÜÇÜKKILIÇ (1986 – 1987), ÖZER SÜT (1988 – 1989), METİN KAZANÇ (1990 – 1991), YAKUP GÜLMEZ (1991 – 1992), İSMAİL HAKSEVER (1993 – 1994), MEHMET KAYA (1994 – 1996), OSMAN SEÇİLMİŞ (1996 – 2004), MECNUN OTYAKMAZ (2004 – …)

sivassporhaber.com-kulup sivasspor kulübü
1. LİG ŞAMPİYONLUĞU

Süper Lig’e Yükseliş ve Düşüşler

Sivasspor takımı tarihi boyunca 18 sezon Süper Lig’de, 25 sezon TFF 1. Lig’de mücadele etmiştir. 2005 yılında Süper Lig’e çıkan takım 2016 yılında alt lige düşse de sadece bir sezon sonra yeniden Süper Lig’e üstelik de şampiyon olarak dönmüştür.

Tarihi boyunca çok önemli başarılara imza atan bir Anadolu takımı olan Sivasspor formasını en çok giyen oyuncular Ziya Erdal, Hakan Arslan, Kadir Bekmezci, Hayrettin Yerlikaya ve Mehmet Yıldız’dır.

Sivasspor tarihinde en çok gol atan oyuncular ise; Türklerde 74 gol ile Mehmet Yıldız, yabancı oyuncularda ise 54 gol ile Aatif Chahechouhe’dur.

Özellikle iç sahada ateşli bir taraftar grubunun desteğini arkasında hisseden Sivasspor’un en sevilen marşı ise Sivasspor Marşı’dır.

Marşlar ve Şarkılar

SİVASSPOR MARŞI

Canımsın, kanımsın, sen Sivasspor
Canımsın, kanımsın, sen Sivasspor

Sahaya sürünce yiğitlerini
Titretiyor Sivas rakiplerini
Al bayraktan almış tüm renklerini
Canımsın, kanımsın, sen Sivasspor
Canımsın, kanımsın, sen Sivasspor

1967’den beri
Çok bekledik biz bu mutlu günleri
Şenlensin vurdukça yırt fileleri
Bozkırın aslanı sen Sivasspor
Canımsın, kanımsın, sen Sivasspor

Namına Yiğido diyorlar senin
Her zaman yüreğimizdedir yerin
Süper Lig’de yoktur eşin benzerin
Onurum, gururum, can Sivasspor
Canımsın, kanımsın, sen Sivasspor
Canımsın, kanımsın, sen Sivasspor