Sivasspor Tarihçesi

Süper Lig’in olmazsa olmaz kulüplerinden birisi de Sivasspor! Çok uzun süreden bu yana Süper Lig’de mücadele eden Sivasspor, hatrı sayılır başarılar elde etti. Hatta, en başarılı Anadolu kulüplerinden birisi olmayı başardı. Sivasspor renkleri kırmızı beyaz olarak bilinir. Yazımız sayesinde Sivasspor hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. O halde başlayalım!

Sivasspor’un Taraftar Grupları ve Taraftar Kültürü

Her şeyden önce, Sivasspor tarihçesi hakkında konuşalım! Sivasspor, resmi kayıtlara göre 9 Mayıs 1967 tarihinde kuruldu. Ancak, Sivas gençlerinin futbol dışındaki diğer sporlara da katılımını sağlamayı hedefleyen Sivasspor’un resmi olmayan kuruluş tarihinin 1932 olduğu dile getiriliyor. Kırmızı beyazlı kulüp, her ne kadar faaliyetlerine çok erken başlamış olsa da bilhassa İkinci Dünya Savaşı etkisi yüzünden faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. 1967 yılında aralarında Nusret Akça, Hüseyin Pala, Hüseyin Yıldırım, Yalçın Özden gibi isimlerin de olduğu topluluk dönemin Sivas valisi Vefik Kitapçıgil’in yanına giderek Sivasspor’un kurulmasını istediklerini dile getirdiler. Kırmızı beyazlı kulübün kurulması biraz zor oldu. Bu süreçte birtakım sıkıntılar yaşadı. Fakat, şehirdeki insanların futbol sevgisi, her şeyin önüne geçti.

Süper Lig’i yakından takip edenlerin de bildiği üzere Sivasspor’un lakabı Yiğidolar! Şehirde yaşayan insanlar, Sivasspor’u çok seviyorlar. Sivasspor taraftarları denildiği zaman akla farklı gruplar geliyor. Onlardan birisi Çılgınlar 58! Bu taraftar grubu, Sivasspor’u iç saha ve deplasman maçlarında asla yalnız bırakmıyor. Bunun yanı sıra, Yiğido Gençlik de kulübün bir diğer öne çıkan taraftar grubu olarak anılıyor. Onlar da takıma vermiş oldukları sınırsız destek ile biliniyorlar. Son olarak, Yiğidolar Grubu’ndan bahsedelim! Bu üç taraftar grubunun da stadyumda belirli noktalarda oturduklarını ve istisnasız her sezon her maçta takımlarına destek verdiklerinin altını çizebiliriz. Sivasspor taraftarları, takımlarını Beyaz Kırmızı Anadolu Yıldızı sloganı ile destekliyorlar. Buna ek olarak, iç saha maçlarının 58’inci dakikasında taraftarların telefon flashları ile takımlarına güzel bir şekilde destek verdiklerinin altını çizmek gerekir.

Sivasspor’un Başarıları ve Tarihindeki Önemli Anlar

Yeni 4 Eylül Stadyumu, Sivasspor stadyumu olarak bilinir. Kırmızı beyazlı takım, maçlarını çok uzun süreden bu yana bu stadyumda oynuyor. 27 bin 532 kişilik kapasitesi ile bilinen stadyum, geçmişten bu yana birçok başarıya sahne oldu.

sivassporhaber.com-tarihce Sivasspor tarihçesi
Sivas 4 Eylül Stadyumu

Sivasspor, 2005 – 2006 sezonuna kadar olan dönemde 1.Lig’de mücadele ediyordu. 2004 – 2005 sezonunda 1.Lig’de şampiyon oldu. 2005 – 2006 sezonu ile beraber Süper Lig’de mücadele etmeye başladı. Futbolseverler, Sivasspor’un Süper Lig’de tutunamayacağını düşünüyorlardı. Fakat, böyle düşünenler fazlasıyla yanıldılar. Sivasspor, daha önce de ifade ettiğimiz gibi Süper Lig’in en dişli takımlarından birisi haline geldi. Kırmızı beyazlı takım, 2005 ila 2016 yılları arasında Süper Lig’de yer aldı. 2015 – 2016 sezonunun sonunda Süper Lig’den düştü. 2016 – 2017 sezonunu 1.Lig’de geçirdi. Söz konusu sezonun sonunda Süper Lig’e yükselme fırsatını elde etti. 2017 – 2018 sezonundan bu yana Süper Lig’de yer alan Sivasspor, bu önemli platformdaki ikinci döneminde zannedilenden çok daha başarılı oldu.

Sivasspor başarıları denildiği zaman akla tahmin edebileceğiniz üzere Türkiye Kupası geliyor. Kırmızı beyazlı takım, 2021 – 2022 sezonunda Türkiye Kupası’nı müzesine götürdü. Bu başarı, Sivasspor’un tarihindeki ilk kupayı şehre getirmesini sağladı. Sivas sakinleri, Türkiye Kupası finalinin ardından şehirde kutlamalar yaptılar. Buna ek olarak, Sivasspor’un Türkiye Kupası’nda 2008 – 2009, 2012 – 2013, 2014 – 2015 ve 2022 – 2023 sezonlarında da yarı final oynadığını söylemeliyiz. Bir başka deyişle, Sivasspor’un Türkiye Kupası karnesi oldukça iyi! Sivasspor başarıları denildiği zaman akla bir de 2008 – 2009 sezonu geliyor. Kırmızı beyazlı takım, söz konusu sezonda Süper Lig’de ikinci oldu. Sezonu şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş ile güzel bir şekilde mücadele etti. Fakat, şampiyonluğu son kulvarda Beşiktaş’a kaptırdı. Kırmızı beyazlı takım, 2022 yılında Türkiye Süper Kupası finalinde Trabzonspor ile karşı karşıya geldi. Bordo mavili takıma yenildi. Son olarak, Sivasspor’un ülkemizi farklı dönemlerde Avrupa’da da temsil ettiğinin altını çizebiliriz.

sivassporhaber.com-tarihce Sivasspor tarihçesi
Rıza Çalımbay

Sivasspor Kadrosu ve Teknik Ekibi

Sivasspor tarihi boyunca birçok teknik direktör ile çalıştı. Bu isimlerden bazıları, kulüp tarihine geçti. Kimden bahsettiğimizi tahmin ediyorsunuzdur. Kırmızı beyazlı takımın öne çıkan teknik direktörlerinin başında Rıza Çalımbay geliyor. 1963 doğumlu teknik adam, 10 Haziran 2019 tarihinde Sivasspor’un başına geçti. 2019 – 2020, 2020 – 2021, 2021 – 2022 ve 2022 – 2023 sezonlarında takımın teknik direktörü oldu. Kırmızı beyazlı takımın başında 187 maça çıktı. Takımı, bu maçların 78’inden galibiyet ile ayrıldı. Bunun yanı sıra, 51 beraberlik ve 58 mağlubiyet aldı. 272 gol atarken kalesinde 241 gol gördü. Sivasspor, Rıza Çalımbay döneminde Türkiye Kupası’nı kazandı. Söz konusu başarı sayesinde taraftarlarına eşi benzeri olmayan bir sevinç yaşattı.

Sivasspor Süper Lig Macerası

Sivasspor Süper Lig için olmazsa olmaz ekiplerden birisi! Daha önce de ifade ettiğimiz gibi kırmızı beyazlı takım, 2005 – 2006 sezonu ile beraber Süper Lig’de boy göstermeye başladı. 2015 – 2016 sezonunun sonuna kadar bu platformda yer aldı. Söz konusu sezonu son üç içerisinde tamamladı. 2016 – 2017 sezonunda 1.Lig’de mücadele etse de yalnızca bir yıllık aranın ardından kendisini yeniden Süper Lig’de buldu. 2017 – 2018 sezonundan bu yana Süper Lig’de yer alan kırmızı beyazlı takım, bu süreçte bilhassa iç sahada üç büyüklere karşı güzel sonuçlar aldı.

Sivasspor Süper Lig macerası incelendiğinde kırmızı beyazlı takımın en iyi derecesini 2008 – 2009 sezonunda aldığı ortaya çıkacaktır. O sezonu ikinci bitiren Yiğidolar, şampiyonluğu az bir farkla kaçırdı. Bunun yanı sıra, Sivasspor, 2007 – 2008 ve 2019 – 2020 sezonlarını dördüncü sırada bitirmiştir. 2013 – 2014 ve 2020 – 2021 sezonlarını beşinci sırada bitiren kırmızı beyazlı takım, geçmişten bu yana Süper Lig’in en dişli takımlarından birisi olmayı başardı.

Sivasspor Genç Yetenekleri ve Altyapı Çalışmaları

Sivas şehri futbolu zannedilenden çok daha fazla seviyor. Sivasspor, bu durumdan istifade etmek istiyor. Kırmızı beyazlı kulüp, belirli dönemlerde altyapı seçmeleri gerçekleştiriyor. Kulübün dört büyüklerden pek aşağı kalır yanı olmayan bir altyapısı ve futbol okulu mevcut! Sivasspor altyapısına seçilen çocuklar ve gençler, iyi bir futbol eğitiminin ardından kendilerini profesyonel dünyada buluyorlar.

sivassporhaber.com-tarihce Sivasspor tarihçesi
Ziya Erdal, Sivasspor altyapısında yetişen bir isim.

Sivasspor altyapısından yetişen en önemli isim Ziya Erdal! 5 Ocak 1988 tarihinde Sivas’ta dünyaya gelen sol bek 1.73 boyundadır. Bir süre başka takımlarda kiralık olarak top koşturan deneyimli isim, 2010 – 2011 sezonundan bu yana aralıksız bir şekilde Sivasspor kadrosunda kendisine yer buluyor.

Sivasspor’un Teknik Direktörleri ve Efsane Oyuncuları

Sivasspor’un en efsane teknik direktörü Rıza Çalımbay! Deneyimli teknik adamın yanı sıra Okan Buruk, Sergen Yalçın ve Roberto Carlos gibi isimlerin de geçmiş yıllarda Sivasspor’da görev yaptıklarını söyleyebiliriz.

Sivasspor oyuncuları hakkında konuşmaya ne dersiniz? Kırmızı beyazlı takımın formasını en çok giyen isim Ziya Erdal! 1988 doğumlu oyuncu, Sivasspor forması ile 351 maça çıktı. Hakan Arslan da Ziya Erdal ile benzer sayıda maça çıkmış bir isim! Kulüp tarihinin en golcü ismi ise Aatıf! Faslı oyuncu, Sivasspor’da 54 gole imza attı.