Abdullah Avcı ile Trabzonspor’un Yolları Ayrıldı

Posted by

Trabzonspor’da beklenen oldu. Bordo mavili takım; yakından takip edenlerin bildiği üzere son olarak Ümraniyespor’a kendi sahasında 2-1 mağlup olmuştu. Bu mağlubiyet; taraftarları bir hayli kızdırmıştı. Trabzonspor’daki tek sorun bu değil! Başkan Ahmet Ağaoğlu; geçtiğimiz günlerde görevinden istifa etti. Trabzonspor; önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan kongre ile yeni başkanını seçecek.

Abdullah Avcı; hem takımın almış olduğu sonuçlar dolayısıyla hem de yeni başkanın önünü açmak adına görevinden istifa etti. Gelin, Abdullah Avcı’nın Trabzonspor’da yaptıklarına bir göz atalım!

Deneyimli Teknik Adam Trabzonspor’a Şampiyonluk Kazandırdı

Trabzonspor; 10 Kasım 2020 tarihinde yeni teknik direktörün Abdullah Avcı olduğunu açıkladı. Avcı; 3 Temmuz 2019 ila 29 Ocak 2020 tarihleri arasında Beşiktaş’ı çalıştırmıştı. Siyah beyazlı kulüpten sorunlu bir şekilde ayrılmıştı. On aydır takım çalıştırmıyordu. Trabzonsporlu taraftarlar; Avcı’nın takım için doğru bir tercih olup olmadığını tartışıyorlardı.

Trabzonspor; Abdullah Avcı’nın gelişinin ardından çıkışa geçti. Bilhassa iç sahada aldığı galibiyetler ile dikkat çekti. 2020 – 2021 sezonunu 40 maçta elde ettiği 71 puan ile dördüncü sırada bitirdi.

2021 – 2022 sezonu; Trabzonspor adına oldukça önemliydi. Bordo mavili takım; transferlerini en kısa sürede bitirdi. Süper Lig’in en güçlü kadrolarından birisini oluşturdu. Abdullah Avcı; elindeki oyuncu kitlesine en uygun taktiği belirleyerek takımını en kısa sürede üst sıralara taşıdı. 2021 – 2022 sezonu; Trabzonspor için harika geçti. Bordo mavili kulüp; 38 maçta 23 galibiyet, 12 beraberlik ve üç mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 69 gole karşılık olarak kalesinde 36 gol gördü. Süper Lig’i topladığı 81 puanla zirvede tamamladı. 38 yılı aşkın şampiyonluk hasretine son verdi. Başarının mimarı tahmin edebileceğiniz üzere Abdullah Avcı idi. Deneyimli teknik adam; Trabzonspor tarihine geçti.

2022 – 2023 Sezonu Tam Bir Hayal Kırıklığı Oldu

Trabzonspor; 2022 – 2023 sezonu öncesinde yine çok sayıda transfer yaptı. Ancak, takımdan ayrılan Cornelius ve Nwakaeme gibi isimlerin yeri doldurulamadı. Bu iki oyuncunun yerine transfer edilen isimler beklenen katkıyı yapamadılar. Cornelius; topu ileride tutarak takımını ileriye taşıyordu. Abdullah Avcı; yeni transferler Umut Bozok ve Maxi Gomez’den de aynı şeyi yapmalarını istedi. Fakat, her iki oyuncunun da böyle bir becerisi yoktu. Bunun yanı sıra, Nwakaeme’nin yerine transfer edilen Trezeguet’nin de farklı bir oyun stili olması ve Nwakaeme kadar skor katkısında bulunamaması önemli eksiklikler arasındaydı.

Abdullah Avcı; elindeki oyunculara uygun bir diziliş ve taktik belirleyemedi. Bardhi, Bakasetas ve Yusuf gibi on numara özellikli oyuncuların üçünü de aynı anda sahada tutarak takımını eksik oynattı. Defansın hemen önünde görev yapan Siopis’in yanına onunla benzer özellikte oyuncular koydu. Takımı ileriye taşıyacak bir orta saha oyuncusunu ilk 11’e monte edemedi. Ayrıca, defanstaki sorunlara da çare bulamadı.