Avrupa’ya Transfer Olan Türk Futbolcular

Posted by

Türk kulüplerinin oyuncu geliştirme, keşfetme ve geliştirme adına pozitif adımlar atması çok bir süre geçmemesine rağmen azda olsa meyve vermeye başladı. Türk kulüpleri genç oyunculara az da olsa şans vererek hem onların durumunu görüp hem de endüstrileşen futbol ekonomisi içerisinde kendisine gelir kalemi haline getirecek fırsatlar yaratabilir. Bu bağlamda kulüplerimizin neredeyse tamamının bulunduğu borç sarmalı ve ekonomik sıkıntıların aşılması çok daha kolay olur.

Daha önce birkaç yıllık yakın dönemde Yusuf Yazıcı, Cengiz Ünder, Ozan Kabak, Merih Demiral ve Doğan Alemdar Türkiye’den ayrılıp Avrupa’daki takımlara bonservis bedeli ile transfer olan futbolculardı.

2022 – 2023 Sezonunda Avrupa’ya Transfer Olan Futbolcular

Türk kulüplerinin 2022 – 2023 yaz transfer döneminde Avrupa’ya pazarladığı Türk futbolcuların listesi şu şekilde:

  • 18 yaşındaki Beşiktaş altyapısından yetişen Emirhan İlkhan İtalya Serie A takımlarından Torino’ya transfer oldu. İtalyan kulübü Beşiktaş ile 4,5 Milyon € bonservis bedeli ve sonraki satıştan %15 pay maddesi ile genç orta saha oyuncunun transferini tamamladı. Emirhan İlkhan ile Torino kulübü 4 yıllık sözleşmeye imza attı.
  • 21 yaşındaki Rıdvan Yılmaz İskoç ekibi Glasgow Rangers’a transfer oldu. İskoç ekibi bu transfer için Beşiktaş’a 4 milyon € bonservis bedeli, gelecek dönemlerde elde edilebilecek 2,5 milyon € bonuslar ve sonraki satıştan elde edilecek kardan %20 pay verilecek şekilde anlaşma sağladı. Glasgow Rangers genç sol bek Rıdvan Yılmaz ile 5 yıllık sözleşme imzaladı.
  • 23 yaşındaki Antalyaspor altyapısından yetişen Doğukan Sinik Championship ekiplerinden Hull City’ye transfer oldu. Championship ekibi bu transfer için Antalyaspor’a 4 milyon € bonservis bedeli ödedi. Hull City Doğukan Sinik ile 3 +1 yıllık sözleşmeye imza attı.
  • 27 yaşındaki Ozan Tufan Championship ekiplerinden Hull City’ye transfer oldu. Championship ekibi bu transfer için Fenerbahçe’ye 3 milyon € bonservis bedeli ödedi. Ozan Tufan Hull City ile 3 +1 yıllık sözleşmeye imza attı.
  • 24 yaşındaki ön libero Berat Özdemir Suudi Arabistan ekibi El İttifaq FC’ye transfer oldu. Suudi Arabistan ekibi Trabzonspor’a 2,5 milyon $ bonservis bedeli öderken oyuncunun sonraki satışından elde edilecek karın %15’ine karşılık transferi tamamladı. El İttifaq FC Berat Özdemir ile 3 yıllık sözleşmeye imza atıldı.
  • 18 yaşındaki Kayserispor altyapısında yetişen Emre Demir FC Barcelona altyapısına transfer oldu. İspanyol kulübü bu transfer için Kayserispor’a 2 milyon € bonservis bedeli ödedi. FC Barselona Emre Demir arasında 5 yıllık sözleşmeye imza atıldı.
  • 28 yaşındaki Halil Akbunar KVC Westerlo takımına transfer oldu. Kanat oyuncusunun transferi için Belçika ekibi 1 milyon € bonservis bedeli ödedi. Halil Akbunar ile KVC Westerlo arasında 1 +1 yıllık sözleşme imzalandı.

2022 – 2023 Sezonunda Avrupa’ya Kiralanan Oyuncular

Trabzonspor’un geçtiğimiz sezon devre arasında Altınordu FK’da 600 bin € bonservis bedeli karşılığında kadrosuna kattığı Enis Desten polonya ligi ekiplerinden Warta Poznan’a 1 yıllığına kiralandı. Polonya ekibi bu kiralama için 75 bin € ücret ödedi.