Beraberliklerin Takımı Sivasspor

Posted by

2021/2022 sezonunu en erken açan takım olan Sivasspor, Rıza Çalımbay yönetimindeki istikrarlı performansına başarıyla devam ediyor. Ligin en dişli ekiplerinden biri olan ve en zor deplasmanlardan birisi olarak gösterilen Sivasspor’un bu sezon oynadığı 23 maçta aldığı beraberlik sayısı ise dikkat çekiyor. Kırmızı Beyazlılar, bu sezon oynadığı 23 maçın tam 10’unda sahadan beraberlikle ayrılarak bu alanda ligin en çok beraberlik alan takımı oldu.

Beraberlikler Serisi

2020/2021 sezonunda aldığı başarılı sonuçlarla birlikte Süper Lig’i 5’inci olarak tamamlayan Sivasspor, bu sezon Konferans Ligi nedeniyle sezonu erken açmış olmanın da verdiği etkiyle beklentilerin altında kalmış durumda.

Bununla birlikte ne kadar ideal performansında değilmiş gibi gözükse de istikrarlı bir yönetim anlayışına sahip olmanın neticesinde Teknik Direktör Rıza Çalımbay yönetiminde ligin en korkulan ekiplerinden birisi haline gelen Sivasspor, rakiplerini mağlup edemese de sahadan mağlup da ayrılmayan bir takım kimliğini kazanmayı başardı.

Ligin 23’üncü haftasında kendi sahasında Fenerbahçe’yi konuk eden Sivasspor, bilhassa ikinci yarısında gösterdiği performansla 3 puanı hanesine ekleyebileceği maçtan da 1 puanla ayrıldı ve bu beraberlik Sivasspor’un bu sezonki 10’uncu beraberliği oldu.

Bu sezon oynadığı 23 maçta 7 galibiyet, 10 beraberlik ve 6 mağlubiyeti bulunan Sivas temsilcisi, toplamda 31 puan topladı ve lige verilen 15 günlük ara öncesi 10’uncu sırada kaldı. Lige Konyaspor ve Trabzonspor ile oynadığı maçlardan aldığı mağlubiyetlerle başladıktan sonra 3 hafta üst üste beraberlikler alan Kırmızı Beyazlıların 9’uncu haftadan başlayıp 12’inci haftadan sonra son bulan 4 maçlık bir beraberlik serisi daha bulunuyor.

Sivasspor’un 10 beraberlik alarak bu alanda lider olduğu Süper Lig’de Kırmızı Beyazlıları, 7’şer beraberliği bulunan Adana Demirspor, Fenerbahçe, Kayserispor takip ediyor.

Denge Politikası

Sivasspor için bu beraberlik rekorları aslında çok da yeni bir durum değil. Hatırlanacağı üzere geçen sezon Abdullah Avcı’nın takımın başına geçmesiyle birlikte inanılmaz bir seri yakalayan Trabzonspor ve Rıza Çalımbay’ın yönetimindeki Sivasspor, ligin en az mağlubiyet alan 2 takımıydı.

Lider Beşiktaş ve 1 gol averajıyla şampiyonluğu Beşiktaş’a kaptıran Galatasaray’ın dahi 8 mağlubiyetle bitirdiği sezonu Sivasspor ve Trabzonspor 7’şer mağlubiyetle kapatmışlardı. Ancak özellikle Sivasspor için öne çıkan istatistik Kırmızı Beyazlıların sezon içerisinde oynanan 40 maçta tam 17 beraberlik almış olmasıydı.

Sivasspor gibi 17 beraberliği olan bir diğer takım da Antalyaspor’du ki futbolseverlerin hatırlayacağı üzere Antalya temsilcisi küme düşmek üzereyken takımın başına geçen Ersun Yanal ile birlikte aldığı beraberlikler sayesinde kümede kalmıştı.

Sivasspor, Türkiye’de bir futbol kültürü oluşabilmesi adına oldukça olumlu işler yapıyor ve kendi şahsına münhasır oyun tarzıyla olabildiğince iyi bir iş çıkarıyor. Sezon başında uçan kaçan takımların ligin ilerleyen haftalarında problemler yaşadığı bir dönemde Sivasspor oturttuğu bu başarılı stratejiyle her zaman hedeflerine ulaşabiliyor.