Jorge Jesus ’un Başarısının Sırları

Posted by

Fenerbahçe, Jorge Jesus yönetiminde lige ve Avrupa Kupasına iyi bir başlangıç yaptı. Ancak bu başarılı başlangıç tesadüfen gelişmedi. Portekizli teknik adam gelir gelmez Samandıra’daki ipleri eline aldı. İşte Jorge Jesus’un başarısının sırları…

Oyunculara Ne Kadar Büyük Bir Kulüpte Oynadıkları Hatırlatıldı

Başarı için motivasyonun çok ciddi bir önem taşıdığını düşünen 68 yaşındaki tecrübeli teknik adam Jorge Jesus, Samandıra Can Bartu Tesislerinin dört bir tarafına Fenerbahçe tarihinden fotoğraflar yerleştirilmesini istedi. 1958 öncesi şampiyonluklar da dahil olmak üzere tüm kupaların fotoğrafları tesisin çeşitli yerlerine yerleştirildi. Böylelikle oyuncuların tesislere her girdiğinde ne kadar büyük bir camiada olduklarını hatırlamaları ve bundan motivasyon devşirmeleri amaçlandı.

Ayrıca tecrübeli teknik adam disiplin konusuna da oldukça önem veriyor. Disiplin olmadan başarının gelmeyeceğine inanan Portekizli, oyuncuların mutlaka uymasını beklediği kurallar bir takım kurallar koydu. Tesislere giriş ve çıkış saatleri özel olarak belirlendi. Jesus, oyuncularının bu saatleri geçirmesini kesinlikle istemiyor. Dinlenme süreleri ve yatış saati konusunda da oldukça hassas olan Jorge Jesus, oyuncuların her birini özel olarak bu sürelere harfiyen uymaları konusunda uyardı. Ayrıca takımdaki iletişimin de yukarılara çıkması için özel çalışmalar yapıldı. Bu doğrultuda tesis içinde telefon kullanılması yasaklandı. Bu yasakla oyuncuların tesis içindeyken birbirleriyle iletişim kurup takımdaşlık seviyesinin en yukarıya çıkarılması amaçlanıyor. Takımın başarısı için tüm bu kuralları katı şekilde uygulamaya koyan Jesus, kurallara uymayan oyunculara ise yüksek para cezaları verilmesini istedi.

jorge jesus

Görülmemiş Tempo

Oyun felsefesi olarak önde baskıyı benimseyen ve takımının hücum temposunun en yukarıda olmasını isteyen Jorge Jesus, antremanları da buna göre yaptırıyor. Takımın istediği oyunu sahaya yansıtabilmesi için fiziksel olarak zinde olmasını isteyen tecrübeli çalıştırıcı antremanlarda deyim yerindeyse oyuncuların canını çıkarıyor. Daha önceden haftada 1 veya 2 gün yapılan salon idmanı tüm haftaya yayıldı. Oyuncular günün ilk saatlerini salonda ağırlık çalışarak geçiriyor. Yeşil sahada yapılan idmanlar da geçmişe oranla daha uzun ve yoğun gerçekleşiyor. Antremanların faydasını çıkılan resmi karşılaşmada gören oyuncular fiziksel olarak yukarı çıktıkça idmanlarda daha da büyük bir özveri göstermeye başladılar. Jesus’un mücadelelerde sık sık rotasyona gitmesi de antremanlardaki rekabeti arttıran bir diğer etken oldu. Oyuncular formayı kapabilmek için sahada kıyasıya bir mücadele sergiliyorlar.

Her antreman öncesi takım halinde toplantı yapılırken takıma o gün idmanda yapılacak çalışmalar doğrudan söyleniyor. Jorge Jesus geniş kadroya rağmen oyuncularıyla bire bir ilgilenmeyi de ihmal etmiyor. Özellikle her taktik toplantının ardından rakiple ilgili oyunculara tek tek bilgi aktarımı yapılıyor. Rakibin güçlü ve zayıf yönlerine göre oyuncudan sahada ne beklendiği bire bir olarak aktarılıyor. Rakip analizine özellikle büyük önem veren Jesus, yardımcılarıyla bu konu üzerinde de özellikle duruyor.