Max Gradel Sivassporda Parlamayı Sürdürüyor

Posted by

Demir Grup Sivasspor, yıllardır sürdürdüğü istikrarlı çizgisini sürdürüyor. Max Gradel de son yıllarda bu istikrarın en önemli parçası olarak göze çarpıyor.

Max Gradel son olarak Ziraat Türkiye Kupası’nda Demir Grup Sivasspor’a Çeyrek Final kapısını açan oyuncu oldu. Kalitesini sahaya koyduğu zaman ne kadar büyük bir fark yarattığını, Royal Hastenesi Bandırmaspor karşısında gösteren yıldız isim, attığı 3 gol ile galibiyetin mimarı oldu.

Teknik direktör Rıza Çalımbay’ın ve arkadaşlarının da takdirine mazhar olan oyuncu, bu sezon Ziraat Türkiye Kupası’nda ilk kez sahne almıştı.

Golcülüğünden ziyade asistleriyle ön plana çıkan Fildişi Sahilli yıldız, tecrübesiyle Demir Grup Sivasspor’a katkı vermeyi de sürdürdü.

Max Gradel Kimdir

30 Kasım 1987 tarihinde Fildişi Sahilleri’nin Abidjan kentinde doğan Gradel, çok küçük yaşta ailesiyle birlikte Fransa’ya taşındı.

Fildişi Sahilleri’nde doğup Fransız kültürüyle yoğrulan her yetenekli genç gibi futbola gönül verdi. 2000 yılında henüz 13 yaşındayken ailesi onu Paris’in küçük altyapılarından Championnet Sport’a yazdırdı.

4 yıl burada kalan genç Gradel, ardından İngiltere’nin yolunu tuttu. İngiltere’de Lewisham Collage’de eğitim almaya başladı. Aynı zamanda buranın futbol takımında da top koşturdu.

Elbette futbolun beşiğinde onun yeteneği derhal göze çarptı. Bu yeteneği keşfeden onlarca gözlemci arasından Leicester City kulübünün personelleri hızlı davrandı ve onu takıma kattılar.

2005 – 2007 arasında Leicester City U19 takımında top koşturdu. 2007’de ise o dönem alt ligde mücadele eden kulübün A takımına çıkarıldı. Lakin A takım kadrosunda sadece 1 ay antrenman yaptıktan sonra Bournemouth’a kiralandı.

Böylece Max Gradel’in macerası da başlamış oldu. 1 senelik Bournemouth macerasının ardından Leicester City onu serbest bıraktı.

Serbest statüdeki Max Gradel, Leeds United’a imza attı. Leeds United ile iki yılda tam 84 maça çıkıp 25 gol 13 asistlik harika bir performans sergiledi. 2011 yaz ayında Fransa Ligue 1 temsilcisi Saint Etienne onun için 2 milyon euro ödedi.

Gradel Fransa’da kaldığı 4 yılda 117 maçta 31 gol 16 asist yaptı ve tekrar İngiltere’ye döndü. 10 milyon euro bedelle Bournemouth’a katıldı.

Ardından tekrar Fransa’ya bu sefer Toulouse formasıyla döndü. Önce kiralık sonra da bonservisiyle Toulouse’da 96 maç , 28 gol, 16 asist yaptı.

Yiğido Gradel Türkiyede Çok Etkili Oldu

max gradel

Demir Grup Sivasspor, 2020’nin Ağustos ayında bedelsiz şekilde Max Gradel’i kadroya kattı. Onun ne kadar büyük bir potansiyel taşıdığını bilen teknik direktör Rıza Çalımbay, Fildişi Sahilli oyuncudan en iyi şekilde yararlanmayı bildi.

Demir Grup Sivasspor formasını şu ana kadar 71 kez sırtına geçiren yıldız oyuncumuz, 17 gol attı. Ancak asıl katkısını 24 asistiyle verdi ve takıma büyük katkı sundu.

Spor Toto Süper Lig’in içinde bulunduğumuz sezonunda da şimdiye dek 19 karşılaşmaya çıkan Gradel’in bu sezon 2 gol 9 asisti bulunuyor. Demir Grup Sivasspor daha başarılı olmak için bu sayıların artmasının ne kadar önemli olduğunu biliyor.