Rıza Çalımbay Değerlendirmesi

Posted by

2001 yılında Beşiktaş’ta yardımcı antrençr olduktan sonra aynı yılın Temmuz ayında Göztepe’nin başına geçerek teknik direktörlük kariyerine başlayan Rıza Çalımbay, sırasıyla Denizlispor, Ankaragücü, Çaykur Rizespor, Beşiktaş, Ankaraspor, Eskişehirspor, tekrardan Çaykur Rizespor, Mersin İdman Yurdu, Kasımpaşa, Trabzonspor ve Konyaspor’da görev yaptıktan sonra 2019 yılının Haziran ayında ikinci kez Sivasspor’un başına geçti.

Kariyeri boyunca 635 maça çıkan Rıza Çalımbay, bu maçlarda 253 galibiyet, 170 beraberlik ve 212 galibiyetle 929 puan topladı. Maç başına 1,46 puan toplayan Rıza Çalımbay’ın takımları bu 635 maçta 915 gol atarken kalesinde 821 gol gördü.

İkinci Sivasspor Dönemi

Konyaspor yönetimiyle anlaşamaması sonucu kısa süre içinde takımdan ayrılan Rıza Çalımbay, Sivasspor ile anlaşmaya vardı.

İkinci Sivasspor dönemine çok iyi başlayan Rıza Çalımbay, 2019-20 sezonundaki en iyi teknik direktörlerden biri olmayı başardı. Rıza Çalımbay yönetimindeki Sivasspor, 2019-20 sezonunda uzun süre boyunca Trabzonspor ve Başakşehir ile şampiyonluk yarışı verdi.

Sivasspor, 2020 yılının Mart ayında koronavirüs salgını nedeniyle lige ara verilmesinden sonra yakaladığı ritmi kaybetti. Sivasspor teknik direktörü Rıza Çalımbay, yaptığı açıklamalarda takımı motive edemediğini ve lige ara verilmesini doğru bulduğunu birçok kez ifade etti.

Mart ayında koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen lig, Haziran ayında tekrar başladı. Sivasspor, ligin yeniden başlamasından sonra performans düşüklüğü yaşadı ve şampiyonluk yarışı verdiği ligi dördüncü sırada tamamladı.

Parlayan Oyuncular

Sivasspor, Rıza Çalımbay döneminde birçok oyuncudan maksimum verim almayı başardı. Oyuncularla iletişimi çok iyi bir seviyede olan Rıza Çalımbay, oyunculara kendilerinden ne istediğini çok iyi anlattı.

Sivasspor’un 2019-20 sezonundaki en iyi oyuncuları olan Emre Kılınç ve Mert Hakan Yandaş, sezon sonu Galatasaray ve Fenerbahçe’nin yolunu tuttu.

Bu iki oyuncunun sözleşmesinin bitmesi nedeniyle Sivasspor, Emre Kılınç ve Mert Hakan Yandaş’tan bonservis geliri elde edemedi.

Rıza Çalımbay, ikinci Sivasspor döneminde Mert Hakan Yandaş ve Emre Kılınç haricinde birçok oyuncudan faydalandı. Teknik direktör Rıza Çalımbay takım ile beraber çok büyük bir uyum sağladı ve başarılar kaçınılmaz oldu.