Rıza Çalımbay Sivasspor Tarihine Geçti

Posted by

Spor Toto Süper Lig’de bu sezon sergilediği performansla taraftarını hayal kırıklığına uğratan Rıza Çalımbay ve Sivasspor, onların gönlünü kupayla almayı bildi.

Teknik direktör Rıza Çalımbay önderliğinde son yıllarda Türk futbolunda çok saygın bir konuma gelen ve tüm rakiplerin çekindiği bir takım olan Demir Grup Sivasspor’un müzesinde herhangi bir kupası ne yazık ki yoktu.

Modern futbol tarihimizde henüz kupa sevinci yaşayamayan kırmızı beyazlı Yiğidolar, bu hasretlerini de teknik direktör Rıza Çalımbay önderliğinde dindirdi.

Rıza Çalımbay Sivasspor İle Özdeşleşti

Kulübümüzün başına geçtiği 2019 – 2020 sezonundan bu yana yarattığı takım ve oynattığı futbol ile Demir Grup Sivasspor ile özdeşleşen ve kulübümüze bir kimlik yaratan teknik direktör Rıza Çalımbay, belki de Spor Toto Süper Lig performansı olarak en aşağıda kaldığı sezonu kupayla taçlandırdı.

Böylece kırmızı beyazlı Sivas takımımızın tarihinde silinmez bir yer edinen tecrübeli teknik direktörün bu başarıya liderlik etmesi hem Sivas şehrinde hem de camiada çok büyük mutlulukla karşılandı.

Kariyerindeki en uzun süren teknik direktörlük deneyimlerini Demir Grup Sivasspor’un başında yaşayan Rıza Çalımbay hatırlanacağı üzere kulübümüze ilk olarak Spor Toto Süper Lig 2010 – 2011 Sezonu’nda gelmiş ve o dönem 108 maçta Yiğidolar’a liderlik etmişti.

Daha sonrasında Sivas’ta ayrılarak farklı kulüplerde çalışan Rıza Çalımbay, Spor Toto Süper Lig 2019 – 2020 Sezonu’nun başında geldiği kulübümüzdeki ikinci döneminde 136 maça çıkıp 1,66 puan ortalaması yakalamıştı.

Yiğidolar’ın başında toplamda 244 resmi maça çıkan Rıza Çalımbay, takımımızın başında kaldığı 1084 gün ile açık ara farkla Demir Grup Sivasspor’da en çok görev yapan teknik direktör olmuştu.

Türkiye Kupası Zaferi Dikkat Çekti

rıza çalımbay

2021 – 2022 Ziraat Türkiye Kupası final maçında ezeli rakibimiz Yukatel Kayserispor’u devirerek aldığımız şampiyonluğun ardından tüm camia çok büyük mutluluk yaşadı.

Bu mutluluğun merkezinde yer alan Rıza Hoca, maç sonunda yaptığı açıklamalarla Spor Toto Süper Lig’i takım olarak çok erken açtıklarından ve bu sebeple performans dalgalanmaları yaşadıklarından bahsetti.

İki takımın da Ziraat Türkiye Kupası finalinde elinden geleni yaptığını ifade eden Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü, kazanan tarafta yer aldıkları için gruru duyduklarını da belirtti.

Bu kupayı sezon boyunca kendilerini destekleyen Yiğidolar’a armağan eden futbolcular ve teknik heyet, İstanbul dönüşünde Sivas’ta kahramanlar gibi karşılandılar.

Kırmızı beyazlı ekibimize gönül veren binlerce taraftar şehrin merkez noktalarında gelen bu ilk ve tarihi kupanın sevincini doyasıya yaşadılar.

Ziraat Türkiye Kupası şampiyonluğunun coşkusuyla dolup taşan camiada gözler çok geçmeden teknik direktör Çalımbay’ın bitecek sözleşmesinin ne olacağına çevrildi.

Hemen her toplantısında artık özdeşleştiği kulübü Demir Grup Sivasspor ile yola devam etmek istediğini belirten teknik direktör Rıza Çalımbay, 3 senelik sözleşmenin sonunda serbest kalacak.

Tecrübeli hocayla hem yurt içi hem de yurt dışından önemli ekiplerin ilgilendiği söylenirken yönetimin ise onu bırakması beklenmiyor ve herkes yeni imzanın birkaç gün içinde geleceğini umuyor.