Sırbistan Belçika’yı Rahat Geçti

Posted by

Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası tüm hızıyla devam ediyor. Grup maçları sona ermek üzere! Favoriler de yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Yakından takip edenlerin bildiği üzere Sırbistan, 2017 ve 2019 yıllarında düzenlenen Avrupa Şampiyonaları’nda şampiyon olmuştu. 2021 yılında ise finalde İtalya’ya kaybetmişti. Sırpları durdurmak çok zor! Son olarak, geçtiğimiz sezon Dünya Şampiyonası’nda şampiyon olan Sırbistan, yeni hedefini Avrupa Şampiyonası olarak belirlemişti.

Sırbistan, 2023 Avrupa Şampiyonası’nda A Grubu’nda mücadele ediyor. Maçlarını Belçika’da oynuyor. Sırbistan’ın son rakibi ev sahibi Belçika oldu. Gelin, bu maçın detaylarına yakından bakalım!

Sırbistan Beşte Beş Yaptı

Sırbistan’ın A Grubu’ndaki rakipleri arasında Ukrayna, Belçika, Macaristan, Polonya ve Slovenya vardı. Daha önce Ukrayna, Macaristan, Polonya ve Slovenya’yı mağlup eden Sırbistan, son maçında Belçika ile karşı karşıya gelecekti. 24 Ağustos 2023 gününün programında yer alan maçın sonucu fazlasıyla merak ediliyordu. Maçın favorisi tahmin edebileceğiniz üzere Sırbistan idi.

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Sırbistan’ı Giovanni Guidetti çalıştırıyor. Başarılı antrenör, turnuva boyunca rotasyon yapmayı tercih etmedi. Bu maça da ideal ilk altısı ile çıktı. Maja Ognjenovic, Tijana Boskovic, Bianka Busa, Aleksandra Uzelac, Maja Aleksic ve Mina Popovic; Sırbistan’ın ilk altısını oluşturan isimlerdi. Takımın liberosu Aleksandra Jedgic idi.

Sırbistan’ın bu maçta zorlanmayacağı tahmin ediliyordu. Ancak, yine de set skorlarının böylesine farklı olacağına ihtimal verilmiyordu. Sırbistan, ilk seti 25-13 kazanarak setlerde 1-0 öne geçti. İkinci seti de aynı skorla kazandı. Belçika’nın üçüncü sette direniş göstereceği tahmin ediliyordu. Fakat, Sırbistan, üçüncü seti de 25-19 kazanmasını bildi. Bu sayede, maçtan 3-0 galip ayrıldı.

Tijana Boskovic Sakatlandı

Sırbistan – Belçika maçının en skorer ismi Aleksandra Uzelac oldu. 2004 doğumlu smaçör, maçı 13 sayı ile tamamladı. 11 hücum, bir blok ve bir de servis sayısı almayı başardı. Mina Popovic, maçı 12 sayı ile bitirdi. Takımına 10 hücum, bir blok ve bir de servis sayısı kazandırdı. Tijana Boskovic on sayı alabildi. 1997 doğumlu pasör çaprazı, yalnızca ilk iki sette forma giyebildi. Kendisine atılan 13 pasın onunu sayıya çevirdi. Üçüncü sete çıkamadı. 26 yaşındaki oyuncunun sakatlandığı söyleniyor. Ancak, söz konusu sakatlığın ciddi olmadığı gelen haberler arasında!

Bu turnuvanın öne çıkan isimlerinden birisi olan Maja Aleksic maçı dokuz sayı ile tamamladı. 1997 doğumlu orta oyuncu, yedi hücum, iki de blok sayısı kazandı. Tijana Boskovic’in sakatlanmasının ardından üçüncü sette oyuna dahil olan Ana Bjelica ise altı sayı aldı. 1992 doğumlu oyuncu, iyi bir yedek olduğunu gösterdi.

Sırbistan, A Grubu’nu lider olarak bitirdi. Son 16 turundaki rakibi İsveç oldu. Sırbistan – İsveç maçı, 28 Ağustos 2023 Pazar günü oynanacak. Bu maçın favorisi de tahmin edebileceğiniz üzere Sırplar!