Sivasspor 5. Haftasında da Beraberlik Aldı

Posted by

Sivasspor, geçen sezon yaşadığı sakatlıklar ve COVID-19 etkisi nedeniyle oldukça zor zamanlar geçirmiş ancak sonrasında iyi bir yükselişle Konferans Ligi elemelerine katılmaya hak kazanmıştı. Sezonu oldukça erken açan takım bu nedenle tekrardan sakatlıklarla boğuşmaya başladı.

Öyle ki 5-0 yenildikleri Kopenhag maçında takımın savunmasında stoper özellikli tek bir oyuncu dahi yoktu. Bu durum nedeniyle ligde de istediği sonuçları alamayan takım Gaziantep FK maçında da 1 puan alarak üst üste üçüncü beraberliğini almış oldu.

Kazanmasan da Kaybetme

Rıza Çalımbay, ligdeki hocaların birçoğundan farklı bir taktik anlayışa sahip. Kendisiyle Aykut Kocaman’ın anlayışları bir noktada benzeşiyor olsa da Rıza Hoca’nın uzun zamandır Aykut Hoca’dan daha formda olduğunu ve oyun içinde reaksiyon almak konusunda da daha iyi olduğunu söyleyerek hakkını teslim etmek lazım.

İlk iki maçında aldığı yenilgilerden sonra Göztepe maçıyla birlikte beraberlikler almaya başlayan Sivasspor’un yükselişini de görebilecek miyiz bunu zaman gösterecek. Bahsi geçen galibiyete Gaziantep FK maçında oldukça yaklaşmış olsalar da 90+2. Dakikada yedikleri golle galibiyeti kaçırsalar da oynadıkları oyunu bir hayli geliştirdikleri ortada.

Önemli hücum ayaklarına sahip olan takımın Gaziantep karşısında birçok fırsatı kaçırmış olması can sıkıcı ve Rıza Çalımbay’ın da dikkat etmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yine de Sivasspor’un toplamda 3 maçtır kaybetmediğine ve olağanüstü koşullardan bu duruma gelebildiklerine dikkat çekerek haklarını teslim etmekte fayda var.

Sivasspor’un Avantajları

Takımın belirli bir forma girdiği anlaşılan Sivasspor’da Pedro Henrique’nin ve Mustafa Yatabare’nin Gaziantep maçında gösterdiği performans oldukça değerli. Ligde rakibinin oyununu en iyi bozan birkaç takımdan ikisinin karşılaştığı Sivas-Gaziantep maçında Sivasspor erken bulduğu gol karşısında Gaziantep’in reaksiyon vermesini oldukça uzun bir süre engelledi ve karşısındaki takımın oyununa müsaade etmedi.

Böyle bir oyun tarzında bahsi geçen oyuncular ve onlara destek olan Fajsal Fajr ve Max Gradel gibi oyuncuların önemi oldukça artıyor. Hızlı bir akınla ciddi bir kontra atak takımı haline gelebilen Sivasspor, sakatlıktan dönen oyuncularının da katılmasıyla tekrardan tehlikeli bir takım olarak karşımıza çıkacaktır.