Sivasspor Çıkmaz Sokağa Girdi

Posted by

 Bu sezon her ne kadar çok göz önüne geliyor olmasa da ligin en büyük hayal kırıklıklarından biri olan Sivasspor, Süper Lig’in 28’inci haftasında konuk olduğu Antalyaspor karşısında çok fazla gol fırsatı yakalamasına rağmen bu fırsatları değerlendiremedi ve sahadan 1-0 mağlup ayrıldı. Sivas temsilcisi adına bugünlerin hiç ama hiç iyi gitmediği ortada ve bu durumun nasıl çözüleceğine dair pek de bir fikir yok gibi görünüyor.

Üzüntü

Bu sezon Süper Lig’de beklentilerin en çok altında kalan takımlardan birisi Sivasspor oldu. Geçtiğimiz sezonu ilk 5 içerisinde tamamlayan Kırmızı Beyazlı ekip, bu sezon yeşil sahalarda tam anlamıyla dökülüyor.

Bununla birlikte Sivas temsilcisi adına yeni krizlerin doğması gerçekten uzak bir ihtimal değil. Ligin en istikrarlı takımı olan ve uzun bir süredir Rıza Çalımbay ile çalışmaya devam eden Sivasspor, şaka gibi gelebilir ancak küme düşme hattının sadece birkaç sıra üstünde yer alıyor.

Son 3 maçının tamamında sahadan mağlup ayrılırken bu maçların 2’sinde rakip fileleri sarsamayan Sivas temsilcisi, 28’inci haftada oynadığı maçta Antalyaspor karşısında oynanan maçtan alınan 1-0’lık mağlubiyetin üzüntüsünü yaşıyor.

Akdeniz temsilcisi karşısında sayısız gol fırsatını değerlendiremeyen Sivasspor, Antalyaspor’un 45+2’de serbest vuruştan bulduğu golle mağlup oldu.

Futbolseverlerin yakından bildiği gibi futbol adaleti olmayan ancak kendi içerisinde bir dengeyi her zaman sağlayan oyunlardan biri. Sivasspor’un bu kadar gol fırsatı yakalamışken sahadan mağlubiyetle ayrılması adil değil. Ancak futbol bulduğu fırsatları iyi değerlendiremeyen takımları cezalandırmasıyla bilinen bir oyun ve Sivasspor’u da tam olarak böyle cezalandırdı.

Çözüm

Sivas temsilcisi adına çözüm olarak önerilebilecek pek fazla alternatif olduğu söylenemez. Transfer sezonu sona erdi ve Rıza Çalımbay’ın üstüne basa basa transfere ihtiyacı olduğunu belirtmesine rağmen bu konuda gereken adımlar atılmadı.

Hal böyle olunca Sivasspor’un kendi içerisinde bir çözüm bulması gerekiyor. Ancak kadroya bakıldığı zamanda da oyuncuların yaş ortalaması gerçekten hatırı sayılır bir seviyede ve birçok oyuncu da en iyi formundan oldukça uzakta.

Sivasspor’un girdiği bu çıkmazdan nasıl kurtulabileceğine dair çözüm alternatiflerini aradığını görmek sahada da oynanan oyunu izlemek sayesinde mümkün. Ancak bu alternatiflerin işe yarayıp yaramadığını görebilmek adına en azından çıkan sonucu beklemek gerekiyor.

Belki de bu noktada Rıza Çalımbay’ın da bir miktar eleştirilmesi gerekiyor. Zira çıkmaz sokak içerisinde geriye doğru adım atmak da ilerlemek sayılır ancak tecrübeli teknik adamın kendi taktiğinden vazgeçmeye pek de niyeti yok gibi görünüyor.

Küme düşme ihtimalini veya riskini konuşmak adına bir miktar daha süre var ancak bu süreyi futbolseverlerin ya da taraftarların tartışması gerektiğini söylemek gerek. Zira Sivasspor artık ne yapıp ne edip kendisini buralardan çok daha üst sıralara çıkaracak formülü bulması ve uygulamaya koyması gerekiyor.