Sivasspor Top Kullandırmadı 3 Puanı Aldı

Posted by

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun kapanışında kupa finalinde karşılaşacağı Yukatel Kayserispor’u konuk eden Sivasspor, sahadan 2 – 1 galibiyetle ayrıldı.

Galibiyetin şifreleri maçın istatistiklerinde saklıydı…

Sivasspor Top Kullandırtmadı

sivasspor

Demir Grup Sivasspor, kendi evinde saha ve seyirci avantajını kullanarak çıktığı maçta topa daha fazla sahip olan taraftı. 90 dakika boyunca %53 topla oynama oranı yakalayan kırmızı beyazlı Yiğidolar, rakibinden bir adım daha fazla topu yönlendirme şansına sahip oldu.

Maç boyunca 517 pas yapan takımımız bunların yaklaşık %10’unu uzun menzilli kullanarak rakip Yukatel Kayserispor’un savunma arkasında bıraktığı boşlukları değerlendirmek istedi.

Takımımız bununla birlikte yaptığı 517 pasın %84’ünde isabet sağlayarak kabul edilebilir bir orana ulaştı. Bu isabet oranı rakip yarı sahaya geçildiğinde ise %73’e düştü. Haliyle bu da teknik direktör Rıza Çalımbay’ın öğrencilerinin rakip kalede tehlikeli pozisyon yaratma potansiyelini doğrudan etkiledi.

Takımımızın bu istatistikleri karşısında topa %47 ile sahip olan Yukatel Kayserispor ise maçı 439 pas yaparak bitirdi. Teknik direktör Hikmet Karaman’ın öğrencileri ev sahibi ekibimizin daha fazla topa sahip olmasına paralel olarak uzun toplara başvursalar da birinci plan olarak geçiş oyunlarını pek düşünmediler.

Sarı Kırmızılılar, yaptıkları 439 pasın %84’ünde isabet sağlayarak Demir Grup Sivasspor ile hemen hemen aynı performansı sergilediler. Pas isabetinde iki takımı ayıran ise Yukatel Kayserispor’un bizim yarı alanımıza girdiğinde pas isabet oranını %61’ düşürmesiydi.

Demir Grup Sivasspor’un özellikle merkezde blok halinde doğru pozisyon alması rakibin bu top kayıplarına yol açan birincil etmendi. Bu doğru pozisyon olayı ayrıca teknik direktör Hikmet Karaman’ın öğrencilerini kanatlara yönlendirdi ve onları orta yapmaya zorladı.

Hava toplarında maç boyunca çok üstün olan Demir Grup Sivasspor, tüm hava topu mücadelelerinin %62’sini kazanarak bunu istatistiklerle de destekledi. Hal böyle olunca Yukatel Kayserispor’un yaptığı 20 ortanın yalnızca 2 tanesinde isabet sağlandı. Geri kalan 18 orta ise çoğunlukla Yiğidolar tarafından karşılandı.

Diğer taraftan teknik direktör Rıza Çalımbay’ın öğrencileri ise maç boyunca yalnızca 9 orta yapıp bunların %44’ünde başarı sağladı ve kendisine büyük avantaj yarattı.

Hava toplarında bu üstünlüğü yakalayan kırmızı beyazlı takımımız ikili mücadelelerde ise daha dengeli bir grafik çizdi. Spor Toto Süper Lig’de yıllardır Sivas’taki mücadeleciliği ile nam salan Yiğidolar, bu maçta ikili mücadelelerin yarısını kazanabildi.

Sivasspor Kayserispor Takımını Bitirdi

Demir Grup Sivasspor’un maçta asıl farkı hücumdaki bitiricilik farkıyla yakaladı.

Teknik direktör Rıza Çalımbay’ın öğrencileri aslında maç boyunca rakip kaleyi çok da fazla tehdit edememişti. Yukatel Kayserispor kalesine 9 şut çeken takımımız bu 9 şutun 6’sında ceza alanı içinde bulunuyordu. Yine 6 şutunda çerçeveyi tutturan Yiğidolar, skoru Jorge Felix ve Kerem Atakan Kesgin’in iki isabetiyle buldular.

Öte yandan Yukatel Kayserispor ise 5 şut çektiği kalemize yalnızca 2 isabet sağladı ve bunların 1’inde golü buldu. Yiğidolar’ın savunmada iyi iş çıkardığı maçta rakip 5 şutundan 3’ünde ceza alanımızı içine girebildi.