Sivasspor’da Hedef Değişimi

Posted by

Bu sezon Süper Lig’de istediklerini yapmaktan uzak kalan Sivasspor adına ligde oynanan maçlardan çıkan sonuçların verdiği bazı mesajlar var. Kırmızı Beyazlı takımda sakatlıkların hâlâ daha çok etkili olduğu bir dönemde Hatayspor karşısında alınan beraberlik sonucunun herhangi bir üzüntü yaratmamış olması da tam olarak bu mesajlardan kaynaklı oluşuyor. Bununla birlikte takımın iyiden iyiye direkt olarak Ziraat Türkiye Kupası’na odaklandığı anlaşılıyor.

Kupa Mücadelesi

Bu sezon Süper Lig’de oynadığı maçlarda genel olarak istediklerinden çok uzak kalan Sivasspor adına sezonun ilk yarısının UEFA Konferans Ligi için erken mesai yapmanın etkisiyle ikinci yarısının da Ziraat Türkiye Kupası’nda ilerlemenin etkisiyle geçtiğini belirtmek yanlış olmaz.

Takım  erken mesai yapmak zorunda kaldığı için bir türlü fizik olarak toparlanamadı ve bu durum ilk yarıda alınan sonuçları etkiledi. Bu bağlamda teknik direktör Rıza Çalımbay Türkiye Kupası’nı daha yakın bir hedef olarak görmüş olacak ki kupada oynanan maçlarda çok daha etkili bir Sivas temsilcisi vardı.

Bununla birlikte ikinci yarıya girildiğinde iyi bir giriş de yapan Sivasspor’un bir iki maçta takılması bir kez daha hedef belirlemek konusunda zaruri bir tercih doğurdu. Öte yandan Kırmızı Beyazlı takım adına bu süreçte küme düşme hattına daha fazla yaklaşılan bu dönemdi.

Bu dönemde alınan puanlarla birlikte Türkiye Kupası’nda da Yarı Final aşamasının garantilenmiş olması Sivas camiasını rahatlattı. Pek tabii küme düşme hattının da iyiden iyiye belirginleşmiş olmasıyla birlikte Sivasspor adına artık lig fiilen bitmiş gibi görünüyor.

Hatayspor karşısında alınan 1 puan ve gösterilen performans ile mücadele kapasitesi de bir anlamda bu durumun en net göstergesi olarak gösterilebilir.

Belirgin Olmayan İzler

Bununla birlikte basında daha yüksek sesle konuşulmaya başlanan ihtimallerden birisi de teknik direktör Rıza Çalımbay’ın sezon sonunda takımdan ayrılması ihtimali. Tecrübeli teknik adamla alakalı olarak basına yansıyan bu minvaldeki haberlerin hepsine çok sert bir açıklamayla yanıt veren Sivasspor Yönetim Kurulu açıklamada gelecek sezonlarda da tecrübeli teknik adamla çalışmak istediklerini ifade etti.

Öte yandan takımın maddi açıdan zor bir döneme giriyor olması ve özellikle bu nedenle ara transfer döneminde istenen transferlerin yapılamamış olması ihtimal dahilindeki ayrılığın gerçekleşmesine neden olabilir.

Rıza Çalımbay uzun bir süredir Sivas temsilcisinin hocalığını yapıyor ve bu sezon Süper Lig’de hiç beklenilmediği kadar kötü bir performans ortaya kondu. Türkiye Kupası’na ekstra odaklanmak bu durumu beraberinde getiren etmenlerden birisiydi ancak takım adına bu sezonun nasıl değerlendirileceği sezon sonu alınacak karara göre belli olacak.

Başka bir deyişle Sivasspor Türkiye Kupası’nı müzesine götürememesi durumunda ya bu sezonu boş geçirmiş bir takım olarak değerlendirilecek ya da Türkiye Kupası’nda çok önemli bir aşamaya gelmiş bir takım olarak gösterilecek.