Sivasspor’dan Güzel Prova

Posted by

Hafta içi mesaisinde Türkiye Kupası’nda Alanyaspor’a konuk olan Sivasspor, 10 kişi kaldığı maçta bu dezavantaja rağmen sahadan 2-1 galip ayrılmayı başarmıştı. Kırmızı Beyazlı takım Süper Lig’in 34’üncü haftasını kapatan müsabakada Alanya temsilcisini bu sefer kendi sahasında konuk etti. İki takım arasında daha dikkatli oynanan müsabakadan galip ayrılan taraf ise Fayçal Fajr’in penaltıdan bulduğu golle Sivas temsilcisi oldu.

Bileği Bükülmüyor

Bu sezon Süper Lig’de istediklerini yerine getiremese de Türkiye Kupası’nda Finalin eşiğine kadar gelen Sivasspor adına Alanyaspor konusundaki tavrın çok net olduğunu söylemek mümkün.

Kırmızı Beyazlı takım sezonun ilk yarısında konuk olduğu Akdeniz temsilcisini mağlup ettikten sonra iki takım Türkiye Kupası Yarı Final müsabakasında eşleşmişler ve iki ayaklı aşamanın ilk ayağında Sivasspor yine kazanmıştı.

İki takım bu maçın üstüne bu sefer Süper Lig’in 34’üncü haftasını kapatan maçta Sivas’ta karşı karşıya geldiler. Bir anlamda 11 Mayıs tarihinde oynanacak Türkiye Kupası Yarı Finali 2’inci maçının da provası olarak nitelendirilen müsabakada galip gelen taraf yine değişmedi.

Çok daha net bir şekilde ne istediğini bilen taraf Sivas temsilcisi oldu. Bu bağlamda takımın Alanyaspor’dan daha hedefsiz bir takım olmasının da kendi taraftarının önünde olmasının da ciddi bir avantaj sağladığını dile getirmeye gerek var.

Bununla birlikte maçın ister istemez düşük bir tempoda oynandığını ve iki takımın çok daha yüksek odaklanmayla mücadele ettiğini söylemek mümkün. Bu bağlamda oldukça çetin geçen müsabakadan galip ayrılmayı sağlayan ise 52’inci dakikada doğan penaltı pozisyonunda topun başına geçen Fayçal Fajr’in golüydü.

İki takım arasında oynanan 3’üncü müsabakadan da Sivasspor galibiyetle ayrılırken, bu durumun 4’üncü müsabaka olan ve Final biletini belirleyecek olan Türkiye Kupası Yarı Final 2’inci maçı öncesinde önemli bir avantaj olduğunu dile getirmek gerekiyor.

Değişmeyen Sonuç

Alanyaspor Sivasspor gibi bir takımın çoğu zaman hoşuna gidecek bir takım çünkü Kırmızı Beyazlı takım sanki Akdeniz temsilcisinin anti teziymişçesine bir oyun oynuyor. Geriden oyun kurduktan sonra Sivas temsilcisinin karşısında zorlanmayacak çok az takım var ve 3 maçtan da görüldüğü üzere Alanyaspor bu takımlardan birisi değil.

Sivasspor’un bu anlamda eşleşme açısından da çok daha avantajlı olduğunu dile getirmekte fayda var. Zira Kayserispor veya Trabzonspor Sivasspor’a çok daha ters gelebilecek bir takımken Alanyaspor tamamen Sivasspor’dan korkacak bir takım.

Bu bağlamda takımın 11 Mayıs’ta oynanacak ikinci ayak müsabakasına dair artık çok daha heyecanlı olmasını tahmin etmek zor değil. Bu sezon 3 kere karşı karşıya gelinip 3 kere mağlup edilen bir rakip karşısında bir maç daha oynayarak Türkiye’nin 2 Numaralı Kupasında final aşamasına uzanabilme ihtimali her türlü oyuncuyu çok fazla heyecanlandırır ve bu durum camia için de farksız olmaz.