SİVASSPOR SAYESİNDE AVRUPA LİGİNDE İLK 11’DEYİZ

Posted by

Sivasspor’un UEFA Avrupa Ligi’ndeki Karabağ galibiyeti ülke puanı açısından da çok kritik. Puan sıralamasında en son 11. olan ülkenin şampiyonu 2021/2022 sezonundan sonra Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılabilecek.

Bizim ise şu anda bu hakkımız bulunmuyor ama alınan bu galibiyet ve Celtic’in geceyi mağlup tamamlaması Türkiye’yi yeniden potaya soktu. Hem kendisine hem ülkeye katkı sağlayan Demirgrup Sivasspor Türkiye süper liginin 1’incisinin bu sezonda elemelere kalmadan direkt şampiyonlar ligine katılmasını sağlayacak sayıyı almaya yaklaştırdı.

Türkiye’nin son yıllarda Avrupa kupalarında başarısız olması ve Milli maçlarda da benzer bir performans sergilemesi ülke puanı açısından her geçen yıl geriye gitmemizi ve sonunda da şampiyon takımımızın Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak katılamayacağı bir duruma gelmemize neden oldu.

Şu anki durumda 2021/2022 sezonu Türkiye şampiyonu takım Devler Ligi’ne direkt olarak gidemiyor. Bu anlamda tek umudumuz ise Sivasspor gibi gözüküyor! Başakşehir’in grubunun zorlu olması onların sorumluluğunu ise fazla artırmıyor. grupta kalan son iki maçında villereal ve Tel Aviv ile karşılaşacak olan Demirgrup Sivasspor alacağı puan ya da puanlarla ülke puanına  yapacağı katkı ile ilk 11 ülke içerisine yükselerek Avrupa kupalarına  ön elemesiz katılma şansını arttıracak.

Bu açıdan değerlendirince temsilcimiz  Demirgrup Sivasspor‘un sorumluluğu çok büyük gibi görünüyor. Ancak Medipol Başakşehirin de kalan son 2 maçından alacağı puan ya da puanlar oldukça önemli görünüyor. Bilindiği üzere ülke puanı sıralamasında ilk 11 sıradaki ülke şampiyonları Devler Ligi’ne direkt olarak katılma şansına sahip.

Türkiye ise şu anda 11. olan İskoçya ve 12. sıradaki Ukrayna’nın arkasında 13. sırada Bu seviye bizim için yeterli değil. Mutlaka 11. sıraya yükselmemiz gerekir.

İSKOÇLAR KAZANAMADI, UKRAYNA VE TÜRKİYE POTAYA GİRDİ!

Bu haftaki UEFA Avrupa Ligi maçlarında önümüzdeki ülkelerden Ukrayna’nın temslcisi Zorya, Yunanistan deplasmanında AEK karşısında çok kritik bir galibiyet aldı. İskoç temsilcisi Celtic Sparta Prag deplasmanında kaybetti ve puan alamadı.

Rangers ise Portekiz devi Benfica ile 2-2 berabere kaldı. Celtic’in grubundan çıkması zor gibi gözüküyor ancak Rangers lider. Rangers’ın sonraki turlarda alacağı her muhtemel puan bizim için tehdit. Zorya’nın da gruptan çıkması imkansıza yakın.

Ukrayna favori gibi!

Ancak Ukrayna’nın Avrupa’daki tek takımı da Zorya değil. Şampiyonlar Ligi’nde hem Shakhtar hem de Dinamo Kiev’le mücadele ediyorlar. Shakhtar yoluna devam edebilir veya Avrupa Ligi’ne kalabilir. Donetsk temsilcisi elenebilir de. Dinamo Kiev ise gruptan çıkamadı ancak Avrupa Ligi’ne kalma konusunda grupta favoriler.

Bu durum Ukrayna’yı, Türkiye ve İskoçya karşısında favori yapıyor. Ve Sivasspor’a büyük sorumluluk veriyor. Tabii ki Başakşehir’in alacağı her puanın da değeri çok büyük olacak. Milli takımdan alamadığımız puan ya da puanları avrupadaki temsilcilerimiz vasıtasıyla alıp ülke puanını daha üst bir yere çıkarmaya çalışıldığı bu noktada temsilcilerimize önemli ve büyük sorumluluklar düşüyor.

Kritik sıralama ise şu şekilde: (Parantez içindeki puanlar ülkenin bir takımının galibiyet alması halinde kazanacağı puandır)

11 – İskoçya – 30.625 (0.500)

12 – Ukrayna – 30.300 (0.400)

13 – Türkiye – 30.100 (0.400)