Sivasspor’un İki Yüzü

Posted by

Süper Lig’in 23’üncü haftasında kendi sahasında Fenerbahçe’yi konuk eden Sivasspor, birçok eksikle sahaya çıktığı ve orta sahasında neredeyse oyuncu kalmayan bir maçta sahadan 1 puanla ayrılmayı başardı. Maçın ilk yarısında hiç ama hiç iyi bir performans gösteremeyen Kırmızı Beyazlılar, ikinci yarıda oyuna giren oyuncularla birlikte bambaşka bir takım halini aldı ve sahadan 3 puanla ayrılmaya çok yaklaştı.

Sivasspor’un Ruh Hali

Uzun bir zamandan bu yana ligin en dişli takımlarından birisi olan ve rakibinin oyununu bozmak konusunda ligin en iyi takımları arasında sayılan Sivasspor, Süper Lig’in 23’üncü haftasında oynadığı Fenerbahçe maçının ilk yarısında bu özelliklerinden yoksun gibiydi.

22’inci haftada konuk olduğu Göztepe karşısında Teknik Direktör Rıza Çalımbay’ın çok kullandığı talihsiz goller ifadesinin belki de en çok altını dolduracak golleri yiyen Sivasspor, o maçın etkisini pek atlatamamış olacak ki Göztepe maçında yediği 2’inci golün çok benzerini Fenerbahçe’den de yedi.

Bununla birlikte Sivas temsilcisinin çok önemli eksiklerinin olduğunu ve Rıza Hoca’nın maçtan önce yaptığı konuşmada kariyerinde en çok zorlandığı dönemlerden birisini yaşadığını ifade ettiğini hatırlamakta fayda var. Ancak yine de ilk 45 dakikadaki performans Rıza Çalımbay’ın her ne olursa olsun kabul edebileceği nitelikte bir performans değildi.

İlk yarı içerisinde Erdoğan’ın sakatlanması nedeniyle Kayode’yi oyuna alan ve ikinci yarıda da Sefa Yılmaz’ı oyuna atan Rıza Çalımbay, bu tercihleri daha fazla alternatifi olsa yapmayı tercih eder miydi bilinmez ama ikinci yarıda bu oyuncuların oyuna kattığı hareketlilik Sivasspor adına bambaşka bir yarının oynanmasını sağladı.

İkinci yarı Fenerbahçe’yi topun peşinden koşturarak yoran ve Pedro Henrique’nin kullandığı serbest vuruşta eşitliği sağlayan Sivasspor, bu golle Fenerbahçe’nin gardını düşürdü ve birçok fırsat yakaladı ancak çok şanssız bir biçimde 2 kere direğe takılınca maçtan 1-1 beraberlikle ayrılmaya razı oldu.

Fizik Kalite Farkı

Bu sezonun en büyük hayal kırıklığı olan 3 Büyüklerin belki de birkaç sezondur ulaşamadığı fizik kalite Sivasspor’u her zaman çok tehlikeli bir takım kılıyor.

Kırmızı Beyazlılar, rakibin kim olduğu ve nasıl oynadığı hiç fark etmeksizin sahada 90 dakika boyunca yorulmadan, bıkmadan mücadele edebilen bir kadroya ve fizik kaliteye sahip olduğu için birçok rakibi karşısında doğal bir avantaj sağlamayı başarıyor.

Fenerbahçe karşısında da bu farkını gösteren ve özellikle 60’ıncı dakikadan sonra yorgunluktan sahaya devrilecek gibi olan rakibi karşısında direnci hiç düşmeden oynayabilen Sivasspor’un bu özelliğiyle alakalı olarak Rıza Çalımbay ve teknik ekibinin kesinlikle takdir edilmesi gerekiyor.

Devre arasında Trabzonspor’a transfer olacağı yönünde haberlerle basının gündemine gelen Sivasspor’un kaptanı ve sol beki Uğur Çiftçi, maçın başından sonuna kadar hiç aralıksız olarak bindirmeler yapan, ikili mücadeleye giren ve kazanan bir oyuncu ve daha da önemlisi bunu 29 yaşında yapabiliyor.