TFF 1. Lig’de Küme Düşmemek Adına Büyük Bir Mücadele Yaşanıyor

Posted by

TFF 1.Lig’de 2022 – 2023 sezonunda çok sayıda önemli olay ile karşı karşıya geldiğimizi söyleyebiliriz. Bilhassa 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve 42 bini aşkın insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremin ardından dengeler değişti.

TFF 1.Lig’de mücadele eden Yeni Malatyaspor ve Adanaspor ligden çekilmek istediklerini Türkiye Futbol Federasyonu’na ilettiler. TFF; her iki kulübün bu isteğini dikkate aldı. Sonuç olarak, Yeni Malatyaspor ve Adanaspor; sezonun geri kalanında olmayacaklar. Peki, bu durum TFF 1.Lig’de neyi değiştirecek? Gelin, bunlara yakından bakalım!

Denizlispor’un İşi Bir Hayli Zor!

Yeni Malatyaspor; daha önce de ifade ettiğimiz gibi deprem dolayısıyla ligden çekildi. Sarı siyahlı takım; deprem öncesinde de kötü bir performans ortaya koyuyordu. Ligin son sırasında yer alıyordu. Küme düşmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

Denizlispor da en az Yeni Malatyaspor kadar kötü bir sezon geçiriyor. Yeşil siyahlı takım; bu sezon TFF 1.Lig’de toplam 22 maça çıktı. Söz konusu maçların sadece beşini kazanabildi. Dört beraberlik ve 13 mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 24 gole karşılık olarak kalesinde 40 gol gördü. Yalnızca 19 puan toplayabildi. Fakat, puan silme cezası aldığı için puanı 16’ya düşürüldü. Denizlispor; güncel tarih itibariyle, TFF 1.Lig’de 18.sırada bulunuyor. Ege temsilcisi Denizlispor; herhangi bir mucize yaşanmadığı takdirde küme düşecek.

Gençlerbirliği Geleceğe Umutlu Bakıyor

Ankara ekibi; 2022 – 2023 sezonuna son derece kötü bir başlangıç yapmıştı. Üst üste yenilgiler alıyordu. Transfer yasağı ile karşı karşıya olan Gençlerbirliği; ligin son sırasında yer alıyordu. Ankara ekibinin küme düşmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Fakat, söz konusu transfer yasağı; devre arası transfer döneminde kaldırıldı. Kırmızı siyahlı kulüp; kadrosunu yirmiye yakın oyuncu ile güçlendirdi.

Gençlerbirliği; bu sezon 22 maçta dört galibiyet, dört beraberlik ve 14 mağlubiyet aldı. 16 puan toplayabildi. Gençlerbirliği; kalan maçlarda kümede kalmak adına elinden geleni yapacak. Kadronun çok sayıda oyuncu ile takviye edilmesi ciddi bir avantaj! Gençlerbirliği’nin ligde kalma ihtimali bir hayli kuvvetli!

Altınordu Ligin Formsuz Ekiplerinden Birisi!

Altınordu; yakından takip edenlerin bildiği üzere kadrosunda yabancı futbolcu bulundurmuyor. Bu yüzden, birçok TFF 1.Lig takımına kıyasla daha zayıf bir kadrosunun olduğunu söylemeliyiz. Ancak, Altınordu; bu zamana kadar TFF 1.Lig’de tutunmayı başarmıştı. Ege ekibi; bu sezon kötü bir performans ortaya koyuyor.

Altınordu; bu sezon TFF 1.Lig’de 21 maçta dört galibiyet, beş beraberlik ve 12 mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 19 gole karşılık olarak kalesinde 35 gol gördü. Yalnızca 17 puan toplayabildi. İzmir ekibi; Yeni Malatyaspor’un ligden çekilmesiyle beraber küme düşme potasındaki takımlardan birisi oldu.

Altınordu dışında Erzurumspor ve Altay’ın da küme düşme ihtimali olan takımlar arasında yer aldıklarını dile getirebiliriz.