Türkiye Avrupa’nın İlk Dört Ülkesi Arasında Bulunuyor

Posted by

Perşembe gecesi Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nde takımlarımız adeta şov yaptı. Dörtte dört yaptığımız gecenin ardından ülke sıralamasında dört basamak birden atladık. Takımlarımızın aldığı iyi sonuçların ardından Türkiye, UEFA sıralamasında bu sezon şu ana kadar Avrupa’nın ilk dört ülkesinden biri oldu. Avrupa Ligi’nde Fenerbahçe Güney Kıbrıs Rum kesimi takımı AEK Larnaca’yı 2-1, Trabzonspor, Fransa’nın dev kulübü Monaco’yu 4-0 ile geçti. Avrupa Konferans Ligi’nde ise Başakşehir sahasında Letonya ekibi Rigas Skola’yı 3-0 ile geçerken Sivasspor geriye düştüğü maçta kazanmasını bildi ve Ballkani’yi deplasmanda 2-1 yendi. Alınan sonuçlar ile Türk takımlarının Avrupa kupalarındaki macerası adına tarihi bir gece yaşanırken bu sezon UEFA sıralamasında ülkemiz Avrupa’nın ilk dört ülkesinden biri oldu.

Türkiye

Bu Sezon 7.600 Puan Topladık

UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi’nde mücadele eden dört takımımız iyi sonuçlar aldıkça Türkiye’nin ülke puanı sıralamasındaki konumu değişiyor. Alınan mağlubiyetlerin aldığından şampiyonlar ligine doğrudan takım gönderemeyen ülkemiz bunun değişebilmesi için Avrupa arenasında milli takım ve kulüp bazında bol bol galibiyet elde etmek zorunda. Özellikle Perşembe gecesi alınan sonuçlar galibiyetlerin sıralamada nasıl bir etkiye sahip olduğunu bizlere gösterdi. Bu sezon takımlarımızın şu ana kadar topladığı puan ile 20.sırada başladığımız sezona 14.sırada devam ediyoruz. Takımlarımızın Geçen hafta Fenerbahçe, Trabzonspor, Başakşehir ve Sivasspor’un maçlardan galip ayrılması sıralamada Türkiye’yi birkaç basamak yükseltti. Aynı zamanda Türk futbol tarihinde ilk kez Avrupa kupalarında bütün temsilcilerimiz oynadıkları maçlardan galip ayrıldı. Gruptan çıkma bonuslarıyla birlikte toplam puanı 27.900’a yükselen Türkiye, bu sezon Avrupa’da en fazla puan toplayan dördüncü ülke konumuna ulaştı. Şu ana kadar oynanmış maçlarda Avrupa’da en başarılı ülkeler 9.571 puan ile İngiltere ve İspanya olurken üçüncü Almanya ise 8.125 puan topladı. Türkiye ise şu ana kadar toplanan 7.600 puanla Avrupa’da en fazla puan toplayan dördüncü ülke oldu. Sıralamada Türkiye’yi takip eden ülkeler olan İtalya ve Belçika’nın sırasıyla 7.500 ve 7.400 puanı bulunuyor. Fransız takımları tamamlanan haftalarda 6.400 puanı ülkesinin hanesine yazdırırken Hollanda’nın ise 6.100 puanı bulunuyor.

Toplanan Her Puan Çok Önemli

Avrupa Kupalarında ülke puanı sıralaması oldukça önemli olduğundan toplanılan her puan ülkemiz için son derece kritik. Sadece bir gece elde edilen 4 galibiyet bile ülkemizi dört basamak birden yukarıya taşıdı. Bu nedenle Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nd mücadele eden takımlarımız sadece gruptan çıkmak ya da maddi olarak gelir elde etmek için değil milli duygular ile yarışıyorlar. Bu haftayı galibiyetle ile kapatan takımlarımız gelecek hafta yeniden maçlarını 3 puan parolasıyla oynayacaklar. Gelecek hafta gruptan çıkmayı garantileyen Fenerbahçe evinde Rennes ile karşı karşıya gelecek. Monaco’yu tarihi bir skor elde eden Trabzonspor ise gelecek hafta Kızıl Yıldız deplasmanında gruptan çıkmak adına puan arayacak. Konferans Ligi’nde Başakşehir gelecek hafta deplasmanda Fiorentina ile karşı karşıya gelecek Sivasspor ise evinde Cluj’u konuk edecek.