Fenerbahçe Hafta İçerisinde Yeni Kalecisine Kavuşacak

Posted by

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe, bu yaz bambaşka bir transfer politikasına sahip! Geçmiş yıllarda belirli bir standardın üzerine çıkamayan oyuncuları kadrosuna katan Fenerbahçe, bu hamlelerinden dolayı taraftarlarının yoğun eleştirilerine maruz kalıyordu. Ancak, bu yıl transferde daha iddialı isimlere imza attırılıyor. Bilhassa Edin Dzeko ve Dusan Tadic transferleri dikkat çekiciydi.

Yabancı Kalecide Karar Kılındı

90’lı yıllardan bu yana kalesinde yerli kaleci tercih eden Fenerbahçe, bu geleneği de değiştirmek üzere! Engin İpekoğlu ile başlayan Rüştü Reçber ve Volkan Demirel ile devam eden yerli kaleci geleneğinin son temsilcisi Altay Bayındır olmuştu. 1998 doğumlu kaleci, 2019 – 2020 sezonundan bu yana Fenerbahçe’nin kalesini koruyordu.

Altay Bayındır, her ne kadar Süper Lig’in en başarılı kalecilerinden birisi olsa da zaman zaman hatalı goller yiyebiliyor. Bu durum, Fenerbahçe’nin puan kaybı yaşamasına ve şampiyonluk yarışında geri düşmesine neden oluyor. Önümüzdeki sezon takımı kesin olarak şampiyon yapmak isteyen Ali Koç, kalede yabancı kaleci olmasını istiyor.

Dominik Livakovic Fenerbahçe’ye Gelmek İçin Gün Sayıyor

Fenerbahçe, aradığı kaleciyi Hırvatistan’da buldu. Aslında çok uzun süreden bu yana Dominik Livakovic ile görüşülüyordu. Hatta, Ali Koç’un özel uçağı, Kurban Bayramı sırasında Hırvatistan’a gitmişti. Söz konusu ziyaretin sebebinin Dominik Livakovic olduğu söyleniyordu. Fenerbahçe, yıllardan bu yana hem Dinamo Zagreb’in hem de Hırvatistan milli takımının kalesini koruyan bu oyuncu ile anlaştı. Oyuncuya yıllık en az 1.5 milyon Euro garanti ücret verilecek.

Takdir edersiniz ki, Dinamo Zagreb’i ikna etmek kolay değil! Dominik Livakovic’in ne kadar değerli bir oyuncu olduğunun farkında olan Hırvat kulübü, Fenerbahçe’den 10 milyon Euro bonservis istemişti. Fenerbahçe ise ilk olarak 6, son olarak da 8 milyon Euro önermişti. Dinamo Zagreb’in geri adım atmaması, Fenerbahçe’nin teklifini 9 milyon Euro’ya çıkarmasına neden oldu. Hırvat kulübü, en sonunda ikna oldu.

1995 doğumlu oyuncu, Dinamo Zagreb’in geçtiğimiz günlerde Hajduk Split ile karşı karşıya geldiği Süper Kupa finalinin ardından taraftarlarla vedalaştı. Maç sonunda kale arkasına gitti. Buradaki taraftarlara el sallayarak veda etti. Hırvat kaleci, bu hafta içerisinde Türkiye’ye gelecek. Kendisini Fenerbahçeli yapan sözleşmeye imza atacak.

Deneyimli İsim Süper Lig’de Fark Yaratabilir

9 Ocak 1995 tarihinde dünyaya gelen isim 1.88 boyunda! Hırvatistan milli takımının formasını bugüne kadar 45 defa giydi. Kalesinde 50 gol gördü. 13 maçı gol yemeden tamamladı. Güncel Transfermarkt değeri 12 milyon Euro olan oyuncu, 2015 – 2016 sezonundan bu yana Dinamo Zagreb’de forma giyiyor. Kendisi, bu kulüp ile şu ana kadar toplam 283 maça çıktı. Bu maçlarda kalesinde 227 gol gördü. 131 maçı gol yemeden tamamladı.

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Süper Lig’de genellikle yerli kaleciler görev alırlar. Ancak, Dominik Livakovic, başarısıyla bu geleneği bozabilir.