İdari ve Mali Ligde Sivasspor Lider

Posted by

Şampiyon olmuş takımlar olarak adlandırılan 5 büyüklerin hepsi maddi sorunlar ile mücadele ederken ekonomik anlamda bu takımlardan çok uzak bir konumda bulunan ve oldukça mütevazi bir bütçeye sahip olan Sivasspor, bu duruma rağmen sahada lider olduğu gibi parayı iyi yönettiği için borçsuz bir şekilde masada da lider.

Haftalardır tek bir maç dahi kaybetmeyerek yoluna emin adımlarla devam eden ve şampiyonluğun çok net bir biçimde en büyük adaylarından biri olan Sivasspor, şampiyonluğa oynayan diğer takımlara attığı puan farkını bütçede de atmış gibi gözüküyor.

Şampiyonluğun bir başka ciddi adayı olan Fenerbahçe Spor Kulubü’nün başkanı Ali Koç’un yaptığı açıklamalara bakıldığında Fenerbahçe’nin an itibari ile transfer yapamadığını ve Falette’e lisans dahi çıkaramadığını görüyoruz. Keza Fenerbahçe gibi Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’da da limitler yüzünden durum Fenerbahçe’den çok da farklı değil. Fenerbahçe’nin oyunculara 51 milyon euro maaş, Galatasaray’ın 48, Beşiktaş’ın ise 33 milyon euro ödediği bir ortamda Sivasspor, ligde lider konumda olmasıyla birlikte ekonomik anlamda da lider olduğunu kanıtlıyor zira Sivasspor oyuncularına toplamda yalnızca 13 milyon euro maaş ödüyor.

Maddi Açıdan Çok İyi Yönetiliyor

Çoğu takımın mücadele ettiği finansal fair play kurallarının Sivasspor’u bağlamadığı çok açık çünkü Sivasspor, sezon başında kurduğu bu yeni takıma hiç bonservis bedeli ödememişken topladığı diğer gelirler ile birlikte de ekonomik yapısını oldukça sağlam örüyor. Yalnızca yayın gelirleri başlığı altında 76 milyon Türk Lirası değerinde bir gelire sahip olan Sivasspor, lige katılım geliri olarak da yaklaşık 40 milyon Türk Lirasını cebine koyunca zarar etmeyi bırakın kara geçiyor. Ayrıca ligde bugüne kadar almış olduğu 12 galibiyetten kasasına yaklaşık 33 milyon Türk Lirası değerince bir para koyan Sivasspor, aldığı az sayıda beraberlikten de 6 milyon Türk Lirasına yakın bir gelir elde ediyor.

Hem sahada oynadığı inanılmaz futbol ile liderlik koltuğunda açık ara puan farkıyla oturan Sivasspor, elde ettiği kısıtlı gelir kaynaklarını oldukça ciddi ve akıllı bir şekilde yönettiği için masada da lider olarak hiçbir limite tabi olmuyor ve özgürce transfer yapabiliyor.