Sivasspor Evinde Sayılarla Sınıfta Kaldı

Posted by

Demir Grup Sivasspor uzun yıllardır adeta bir kaleye çevirdiği evi ile Spor Toto Süper Lig’deki tüm rakiplerine korku salıyor.

Kırmızı beyazlı Yiğidolar, teknik direktör Rıza Çalımbay önderliğinde uzun zamandır Spor Toto Süper Lig’in en istikrarlı takımlarından biri olarak öne çıkıyor.

Kadrosunda her daim kalburüstü oyuncuları bulundurması, Türk oyuncuları geliştirip onları büyük kulüplere yollaması, belirgin oyun anlayışı ve muhteşem taraftarıyla Demir Grup Sivasspor, bu ligin en güzel renklerinden biri.

Buna karşın Yiğidolar bu sezon, taraftarlarını artık alıştırdığı yüksek performansından uzak bir görüntü çiziyor. Teknik direktör Rıza Çalımbay önderliğindeki takım, çıktığı 26 maçta 34 puan toplayabildi. Bu süreçte 8 galibiyet 10 beraberlik ve 8 mağlubiyet alan Demir Grup Sivasspor, bu 8 galibiyetin yalnızca 4’ünü evinde aldı.

Öte yandan teknik direktör Rıza Çalımbay ve öğrencilerinin Sivas’taki galibiyet sayıları az olsa da mağlubiyet sayıları ondan da az. Öyle ki Yeni Sivas 4 Eylül Stadyumu’na gelen taraftarlar, bu sezon takımlarının mağlubiyetine sadece 1 kez şahit oldular.

Bu mağlubiyet Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonu’nun ilk haftasında oynanan ve İttifak Holding Konyaspor’un 0 – 1’lik skorla kazandığı maçta alınmıştı.

Her sezon olduğu gibi bu sezon da evinde çok zor yenilen Demir Grup Sivasspor’un buna karşın önceki sezonların aksine çok az galibiyet alması da aslında takımın Spor Toto Süper Lig’deki yerini başlı başına anlatan bir etmen.

Sivasspor Sayılarda Sınıfta Kaldı

sivasspor

Teknik direktör Rıza Çalımbay önderliğindeki Demir Grup Sivasspor, Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonu’nda Yeni 4 Eylül Stadyumu’nda oynadığı 13 maçta 4 kez galip 1 kez mağlup oldu. Kalan 8 maç ise beraberlikle sonuçlandı.

Hal böyle olunca kırmızı beyazlı Yiğidolar, ev sahibi olduğu maçlarda 1.54 puan ortalaması tutturdu. Geçtiğimiz sezonlarda bu puan ortalamasının neredeyse sürekli 2.00’ın üzerinde seyrettiği düşünülürse, takımın bu sezonki sıkıntıları da açıkça ortaya çıkacaktır.

Rıza Çalımbay’ın öğrencileri, Sivas’ta taraftarlarının karşısında toplamda 11 gol yedi. Bu da takımın maç başına 0.84 gol yediğini gösteriyor. 1’in altında kalan bu istatistikle Rıza Çalımbay’ın ekibinin zor gol yediğini fakat gol atmakta sıkıntı yaşadığını da söylemek mümkün olabilir.

Yeni Sivas 4 Eylül Stadyumu’nda 1.53 ortalamayla gol atıldığına baktığımızda, gol yollarında yaşanan sıkıntıyı sayılar da gösteriyor.

Zira Spor Toto Süper Lig’de evinde 2 ortalamayı yakalayamayan takımlar genellikle kendi sahasında sıkıntı yaşayan takımlar oluyorlar.

Yeni Malatyaspor 3 Maç Aradan Sonra Nefes Aldırmıştı

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor karşılaşması, Demir Grup Sivasspor’a 3 maçın ardından adeta nefes aldırmıştı. Öyle ki bu karşılaşmadan önce evinde oynadığı son 3 maçta 1 puana razı olan Sivassporlular, Spor Toto Süper Lig sonuncusu karşısında nihayet takımlarının galibiyetini kutlayabilmişlerdi.

Ancak bu galibiyetin anlam kazanması ve evdeki kötü serinin tamamen bittiğinin anlaşılması adına bu hafta oynanacak Beşiktaş maçı büyük bir sınav olacak.

Dileğimiz Yiğidolar’ın bu sınavdan geçmesi!