Sivasspor Genç Futbolcuyu Havada Kapar

Posted by

Uzun yıllardır Süper Lig’de ilk 3’e ya da 5’e girmek istediğini belli eden Sivasspor, bu sezonda da istediği başarıyı elde etmeyi başaramadı. Aslında mevcut durumu değerlendirdiğimiz zaman biraz d o başarıya ulaşmış sayılabilir. 2021-2022 sezonunda Süper Lig’de 54 puan kazanabilmiş ve sezonu 10’uncu sırada kapatmış olan dadaşlar, ilk 3’e veya ilk 5’e girmeyi Avrupa biletine sahip olabilmek adına istiyordu. Sivasspor Süper Lig kontenjanından Avrupa’ya davet edilmese de 2021-2022 Türkiye Kupası’nın sahibi olarak Avrupa biletini cebine koymuş oldu. Yani aslında Sivasspor bu sezon hem istediği başarıya ulaşabildi hem de kısmen ulaşamadı. Bu Avrupa yolculuğu takımın tarihinin 3’üncü seyahati olacak.

2019/2020 sezonunun başından itibaren takımın teknik direktörlük koltuğunu dolduran Rıza Çalımbay, Süper Lig’de ki beklenenin altında kalan performansı ile sık sık eleştirilere maruz kalsa da en nihayetinde Türkiye Kupası’nı kırmızı beyazlılara kazandırarak yine gönüllerde taht kurmayı başardı.

Gelecek sezon 3 farklı kulvarda mücadele edecek olan Anadolu takımının özellikle Avrupa kulvarındaki karşı karşıya olduğu en büyük problem takımın şu anda Avrupa’nın en yaşlı takımlarından birisi olması. Bu konuda çözüm arayışını sürdüren kulüp yönetimi, bu bağlamda çalışmalarına devam ederken son günlerde bir transfer gelişmesiyle gündeme geldi. Sivasspor’un Galatasaray’ın gözden çıkarttığı 23 yaşındaki Rumen futbolcu Olimpiu Morutan için devreye girdiği öğrenildi. Takımın başında Fatih Terim varken takıma alınan ancak Okan Buruk’un kadrosuna almak istemediği sağ kanadın yeni adresi Sivasspor olabilir.

Galatasaray İstemiyor Ama Sivasspor Havada Kapar

Galatasaray’ın Fatih Terim döneminde kadrosuna kattığı ve büyük umutlar bağladığı 23 yaşındaki genç yıldız adayı Olimpiu Morutan, Galatasaray’da beklenen performansı sergileyemedi. Özellikle de sarı kırmızılı taraftarları büyük hayal kırıklığına uğratan futbolcuyu, yeni teknik adam Okan Buruk kadroda istemediğini dile getirdi. Bunun ardından Anadolu temsilcisi Sivasspor’un teknik direktör Rıza Çalımbay devreye girdi ve futbolcu için teklif götürülmesini istedi. Galatasaray yönetimi de futbolcunun kiralık olarak gönderilmesine müsaade etti.

Galatasaray ile birlikte çıktığı kampta da performansında düşüklük gözlenen futbolcunun Sivasspor’a gitmeyi kabul ettiği biliniyor. Sivasspor, Olimpiu Morutan’da maaşı olan yıllık 600 bin Euro’luk bedeli ödeyecek.

Geçen sezon sarı kırmızılılara yüksek beklenti ile transfer edilen sağ kanat, toplamda 33 adet maçta meşin yuvarlak kovaladı. Bu maçlarda ancak 3 defa rakip ağları havalandırmayı başardı ve 5 adet de gol pası kaydetti. Bu şekilde de 8 adet gol katkısı bulunan futbolcu gözden düştü.

Sivasspor’un Avusturya Kampı Başladı

Avusturya kampına 16 Temmuz’da başlayan Sivasspor, bugün kampın ikinci gününde öğlen saatlerinde bir araya gelecek idmanını gerçekleştirdi. Teknik direktör Rıza Çalımbay’ın gözetiminde sürdürülen antrenman toplamda 90 dakika devam etti. Avusturya’nın Stegersback beldesinde ısınma hareketleri yapılması ile başlayan antrenman top kapma, pas ve pasa pres idmanlarıyla devam etti. Antrenmanın son kısmında ise dadaşlar, yarım sahada çift kale maç yaparak günün öğlen idmanını bitirmiş oldu.

Takımın file bekçileri Muammer Yıldırım, Emre Satılmış ve Ali Şaşal Vural takımdan ayrı olarak çalışmalarını sürdürdü. Takımın kaleci antrenörü olan Zafer Özgültekin nezaketinde çalışan kaleciler çift kale maçı esnasında ise takımlarına katıldı.