Sivasspor İstikrarlı Bir Kadro Tercih Etti

Posted by

2021 – 2022 futbol sezonunu kazandığı Ziraat Türkiye Kupası’nın coşkusuyla bitiren Demir Grup Sivasspor, Spor Toto Süper Lig’de ise beklediğini bulamadı.

Kırmızı beyazlı takımımız, teknik direktör Rıza Çalımbay önderliğinde son dönemde Spor Toto Süper Lig’in baş altı takımlarından biri olarak kabul ediliyordu. Bu sıfatı üst üste yakaladığı başarılar ve istikrarıyla elinde tutan Yiğidolar, ne yazık ki Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda hayal kırıklığı yaşadılar.

Bu sezonu Avrupa’daki eleme maçları sebebiyle çok erkenden açan Demir Grup Sivasspor, bunun bedeini haftalar geçtikçe artan yorgunluk ve kadro rotasyonundaki eksiklerden dolayı ödedi.

Spor Toto Süper lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun bitmesinin ardından kırmızı beyazlı Yiğidolar’ın da sıralaması artık belli oldu. Teknik direktör Rıza Çalımbay’ın öğrencileri, çıkılan 38 karşılaşmada rakiplerine karşı 14 galibiyet 12 beraberlik ve 12 mağlubiyet alarak sezonu 10’uncu basamakta sonlandırdı.

Alınan bu netice son dönemlerde Demir Grup Sivasspor standardını düşündüğümüzde Sivaslı taraftarlarca tatmin edici bulunmadı. Buna karşın 2021  -2022 futbol sezonunun Ziraat Türkiye Kupası zaferi ile sonuçlanması ise tüm şehri kırmızı beyazlı takımın etrafında kenetledi.

Öte yandan Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda gösterilen bazı performanslar ise önümüzdeki sezon Avrupa’da da mücadele edecek takımımız hakkında soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Sivasspor Kadro İstikrarını Sağlamayı Başardı

Spor Toto Süper Lig’de gerek teknik direktör tercihleriyle gerekse yönetim yapısıyla istikrarın diğer adı olan Demir Grup Sivasspor, kadro istikrarını da her sezon olduğu gibi yine sağlamayı başardı.

Teknik direktör Rıza Çalımbay, Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda bazı futbolcularından vazgeçemedi.

Bunların başında, kırmızı beyazlı ekibimizde 2806 dakika sahada kalarak bu sezonun en çok forma giyen ismi olarak öne çıkan Yunan futbolcu Dimitrios Goutas vardı.

Başarılı savunma oyuncusu sezon içinde ligde 32 kez (31’i ilk 11 olmak üzere) forma giymeyi başardı.

Defanstaki istikrarı ne kadar önem verdiğini tercihleriyle belli eden teknik direktörümüz Rıza Çalımbay’ın tüm sezon boyunca en çok şans verdiği diğer iki isim de savunma oyuncularıydı. Buna göre takımın en çok forma giyen ikinci futbolcusu Caner Osmanpaşa olurken (31’i ilk 11 olmak üzere toplam 32 maç 2783 dakika) üçüncü isim ise başarılı bek oyuncumuz Uğur Çiftçi (29’u ilk 11 olmak üzere 34 maç 2647 dakika) oldu.

Hücumda Alternatifler Denendi

Savunmada özellikle yukarıdaki 3 oyuncudan kolay kolay vazgeçmeyen teknik direktörümüzün hücumdaki ana tercihleri ise Mustapha Yatabare ve Olarenwaju Kayode oldular.

Mustapha Yatabare, yıllar yılı teknik direktör Rıza Çalımbay’ın devamlı şans verdiği bir isim olurken bu sezon 24’ü ilk 11’de olmak üzere 33 maça çıktı ve 10 gol 2 asist yaptı.

Diğer taraftan Kayode ise 18’i ilk 11 olmak üzere 33 maçta süre alıp 6 gol 1 asist yaptı.

Mustapha Yatabare ve Kayode dışında Leke James 12 maçta, Emirhan Tak – Halit Çokyaşar 1’er maçta ve Moussa Konate ise 12 maçta forma giydiler.