Sivasspor Karagümrüke İstatistiklerde Açık Verdi

Posted by

Teknik direktör Rıza Çalımbay önderliğinde her daim Spor Toto Süper Lig’in baş altı takımlarından olan Demir Grup Sivasspor sıkıntılı günler geçiriyor.

Bu sezon Spor Toto Süper Lig’de şu ana kadar 26 karşılaşmaya çıkan Demir Grup Sivasspor, bu karşılaşmalardan sadece 8 galibiyet alabildi. Bunun yanına 10 beraberlik ve 8 mağlubiyet ekleyen kırmızı beyazlı Yiğidolar, toplam 34 puan topladı ve Spor Toto Süper Lig puan tablosunun 12’nci sırasına kadar indi.

Teknik direktörümüz Rıza Çalımbay önderliğinde geçen hafta Öznur Kablo Yeni Malatyaspor karşısında alınan galibiyet kötü gidişatın bittiği umudunu beraberinde getirmişti. Ancak ne yazık ki beklenen olmadı.

sivasspor

Karagümrük Maçında Neler Oldu

Spor Toto Süper Lig 26’ncı hafta mücadelesinde deplasmanda Vava Cars Fatih Karagümrük’e konuk olan Yiğidolar, kendisi gibi formda olmayan rakibine 3 puan verdi. Bu 3 puanla birlikte teknik direktör Volkan Demirel önderliğindeki takım, Spor Toto Süper Lig puan tablosunda ne yazık ki Demir Grup Sivasspor’u geride bıraktı.

Puanını 36’ya çıkaran rakibimiz, lig tablosunda 10. sırada kendine yer buldu.

Dakika 68’de Fabio Borini’nin penaltı golüne engel olamayan takımımız, rakip kale direklerini geçemeyince ağları da bulamadı. Üstelik Max Gradel’in 90’da sarı kart görmesi, takımın Beşiktaş maçı öncesinde en büyük yıldızını kaybetmesine yol açtı.

Peki Demir Grup Sivasspor, son haftalarda istikrarsız performanslar gösteren Vava Cars Fatih Karagümrük karşısında gerçekten kötü mü oynadı? Yenilginin satır aralarında neler vardı? Tüm bu soruların cevaplarını bize maçın istatistikleri verebilir…

Sivasspor İstatistiklerde Üstünlük Kuramadı

Maçın istatistiklerine baktığımızda ilk göze çarpan şey elbette topla oynama oranları. Her ne kadar artık modern futbolda maçları sadece topla oynama oranları üzerinden açıklamak imkansız olsa da yine de bu sayılar bazı şeyler ifade etmiyor değil.

Buna göre Vava Cars Fatih Karagümrük’ün maç boyunca %56’lık bir oranda topla oynadığını görmek mümkün. Bu da Volkan Demirel ve öğrencilerinin yaptığı 475 pası anlamlı hale getiriyor.

Öte yandan Rıza Çalımbay’ın ekibinin ise bu 475 pasa 354 pasla karşılık verdiği görülüyor. Burada kritik nokta, Fatih Karagümrük’ün daha fazla pas yapmasının yanında daha fazla uzun pası da denemiş olması. Yani Yiğidolar, daha az topa sahip olup daha direkt bir anlayışı da benimsemeyi başaramamış.

Rakip kaleye 9 şut çeken ve bunların 6’sını ceza sahası içinden bulan Demir Grup Sivasspor, buna karşın sadece 2 isabet sağlayabildi (ki total şutların içinde direkten dönenler de var). Fatih Karagümrük ise bu anlamda bizden çok da farklı değilmiş.

13 şut çeken ekip bunların 9’unu ceza sahasından dışarıdan kaydetmiş. Yani Sivas ceza alanına girmekte zorlanmışlar. Zaten 13 şutta 3 isabet de bunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Tüm bu üretkenlik sıkıntısına rağmen ikili mücadele kazanma ve hava topu kazanma oranlarında rakibinden üstün olan Demir Grup Sivasspor, ne yazık ki bunu skora yansıtamayınca 3 puanı rakibe verdi.

Takımın mücadelesinin yanında mutlaka hücumdaki yaratıcılığı ve üretkenliği de eklemesi gerektiği bir kez daha görüldü.