Sivasspor Krizin Eşiğinden Döndü

Posted by

Süper Lig’de oynadığı son maçlarda aldığı başarısız sonuçlarla birlikte iyiden iyiye gerileyen ve küme düşme hattına yaklaşan Sivasspor, Süper Lig’in 29’uncu haftasında zorluk derecesi çok yüksek bir maç oynadı. Sivas temsilcisi, Adana Demirspor’a misafir olduğu maçta Pedro Henrique’nin attığı 3 golle sahadan 3-2 galip ayrılırken maçın bu skorla bitmiş olması Sivasspor adına ciddi bir şans olarak nitelendirilebilir. Zira Kırmızı Beyazlı ekibin sahadan bir kez daha puan kaybıyla ayrılmış olması küme düşme hattındaki takımların iştahını kabartabilirdi.

Sırat

Bu sezon Süper Lig’de istediği ritmi bulmakta en çok zorlanan ekiplerden biri olan Sivasspor, 29’uncu haftanın dikkat çeken müsabakasında Adana Demirspor ile kozlarını paylaştı.

Takımın en önemli silahlarından biri olan Pedro Henrique’nin sorumluluk aldığı ve takımının 3 golünü de atarak yıldızlaştığı maçta Sivasspor adına pek çok kez şans anı yaşandığını dile getirmek yanlış olmaz.

Zira Adana Demirspor tutkulu taraftarının önünde birçok kez çok net fırsatlardan yararlanamazken 2 kere de golü VAR tarafından farklı gerekçelerle iptal edildi. Maçın uzatma dakikalarına girilirken atılan penaltı golüyle sahadan 3-2 galip ayrılan Sivasspor, 105 dakika süren maçtan 3 puanı çıkartırken kelimenin tam anlamıyla akla karayı seçti.

Bununla birlikte maç bir şekilde sonuçlandı ve 3 puanı hanesine ekleyen Sivas temsilcisi oldu. Küme düşme riskini daha da yakından hissetmemesi adına bu 3 puana çok ihtiyacı olan Rıza Çalımbay’ın takımı, Adana Demirspor adına ciddi sorgulamaların da başlamasına neden oldu.

Sonradan Anlaşılan

Sivasspor’un başarılı teknik direktörü Rıza Çalımbay, çok kadirşinas bir teknik adam ve gittiği her camiaya değer katmayı başardı ancak bazı açıklamaları da klişe haline geldi. Basit goller yediklerine dair ifadeler kullanan ve hemen hemen her ara transfer döneminde oyuncu transferine ihtiyaç duyduklarını dile getiren tecrübeli teknik adam bu sefer en çok haklı çıktığı ara transfer dönemini geçirdi.

Rıza Çalımbay’ın bu açıklamalarına rağmen Sivasspor yönetimi istenilen tipte ve bütçeye uygun oyuncuları bulamayınca Sivasspor ara transfer dönemini oldukça sessiz geçirdi. Bununla birlikte hem  Leke James’in hem de Mustapha Yatabare’nin sakatlanmış olmasından sonra takımın hücum anlamında yedek kulübesinin pek de güçlü olmadığı görüldü.

Bununla birlikte Adana Demirspor maçında Pedro Henrique’nin şahane performansı sayesinde 3 puanı hanesine ekleyen Sivas temsilcisi her maçta bu kadar formda bir oyuncusuna rastlayamayabilir. Bu durum da bu maçı da oldukça zor kazanan Sivasspor’un oynadığı maçlarda ekstra zorlanmasına neden olabilir.

Her zaman ve herkes tarafından da dile getirildiği gibi ara transfer dönemi gerçekten çok riskli bir dönem ve birçok takım bu dönemde oyunculara ekstra para döküyorlar. Bununla birlikte Sivasspor adına Rıza Çalımbay’ın ara transfer dönemine dair isteklerindeki haklılık payı sonradan anlaşılmış oldu.