Sivasspor Masaya Oturuyor

Posted by

Bu sezon Süper Lig’de beklentilerin altında kalmış olsa da sezonun daha ortasında Türkiye Kupası’nı hedef olarak belirleyen Sivasspor, hedefine ulaşmanın ve tarihinde ilk kez Türkiye Kupası’nı kaldırmış olmanın haklı gururunu yaşıyor. Bununla birlikte Kırmızı Beyazlı takımın gelecek sezon Avrupa’da boy gösterecek olması sezon başlarında yaşadığı sıkıntıyı yaşamaması adına zafer sarhoşluğunu erkenden üstünden atması gerekliliğini doğuruyor. Nitekim gelecek sezonun çalışmalarına başlayan Sivas temsilcisi, yıldız oyuncusu Fayçal Fajr’ın sözleşmesini uzatmak adına oyuncuyla görüşmelere başlayacak.

Sen Bize Lazımsın

Bu sezon Süper Lig’de istenilen performansın altında kalan Sivasspor’da sezonun en büyük kırılma noktalarından birisi Türkiye Kupası’nın asıl hedef olarak belirlenmesiydi.

Bu bağlamda Teknik Direktör Rıza Çalımbay’ı bir kez daha takdir etmek gerek. Tarihte hiçbir zaman Türkiye Kupası’nı kaldıramamış bir camiayı kupayı alabileceklerine inandıran Çalımbay, bu kupayı kaldırmanın Avrupa’ya giden kısa yol olduğunu da hatırlatıyordu.

Sivasspor Final maçında Kayserispor karşısında galibiyete uzanarak kupayı kaldıran taraf olmayı başardı ve bu kulüp tarihinde bir ilki başardı. Üst üste 3’üncü kez Avrupa’ya gitme hakkını kazanan Sivas temsilcisi için bu durumun da büyük bir başarı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Öte yandan takım artık gelecek sezonun çalışmalarına başladı ve bu sezon başarıda pay sahibi isimlerden biri olan Fayçal Fajr ile sözleşme uzatma görüşmelerine başlamak adına kolları sıvadı. Faslı oyuncunun sözleşmesinde iyileştirmelere gidilmesi bekleniyor.

Rıza Hoca’nın Durumu

Tüm bunlarla birlikte Sivasspor’da son sezonların kronikleşen haberlerinden biri olan Rıza Çalımbay’ın ayrılık haberleri tekrar basının gündemine gelmiş durumda.

Bilindiği üzere tecrübeli teknik adam görev yaptığı kulüplerle 1’er yıllık sözleşmeler imzalıyor ve sezon sonuna gelindiğinde hem kendisi hem de yöneticiler ortaya çıkan tablodan memnunsa gelecek sezona dair sözleşme imzalanıyor.

Bu tercih her sezonun sonunda Çalımbay’ın ayrılığına dair haberleri beraberinde getirirken bu sezon Sivasspor’un ciddi bir darboğazdan geçmesi ve bilhassa transfer konusunda yöneticiler ile teknik ekibin fikir ayrılığına düşmesi bu ihtimali güçlendirmişti.

Bununla birlikte tecrübeli teknik adama Türkiye Kupası’ndaki başarısından sonra başka kulüplerin de ilgi duyduğu ve hatta Mısır Milli Takımı’nın da Rıza Çalımbay’a teklif götürdüğü iddia ediliyor. Ancak aynı haberlerde 59 yaşındaki teknik adamın bu teklifi kabul etmediği zira Sivasspor tarafı ile el sıkışma noktasına geldiği ifade ediliyor.

Söz konusu iddialara göre yöneticilerle sözleşme uzatma adına masaya oturan Çalımbay büyük ölçüde ikna oldu ve gelecek sezonda da takımıyla birlikte boy gösterecek. Birkaç küçük pürüzün giderilmesinden sonra bu anlaşmanın resmen açıklanması bekleniyor.

Sivas temsilcisinin başında istikrarlı olarak başarılı bir performans sergileyen Rıza Çalımbay’ın gerçekten tebrik edilmesi gerekiyor. Pek tabii başarılı teknik adama bu ortamı sağlayan yöneticilerin de hakkının verilmesi takdirin taçlanmasını sağlayacak etmenler arasında.