Sivasspor Uzun Aradan Sonra Seride

Posted by

Bu sezon Süper Lig’de beklentilerin altında kalan performanslardan birinin sahibi olan Sivasspor, son 3 haftada aldığı 2 galibiyet ve 1 beraberlik sayesinde tekrardan çıkışa geçmeyi başardı. Kırmızı Beyazlı takımın Giresunspor karşısında 2-0 öne geçmesine rağmen beraberliğe razı olması taraftarını üzse de genel olarak iyi yönde bir gidişatın olduğu kesin. Sivas temsilcisi, Aralık ayına tekabül eden dönemden sonra bir kez daha yenilmezlik serisi yakalayarak ligin son dönemine daha rahat giriyor.

Yakalanan İstikrar

Bu sezon Süper Lig’de genel olarak beklentilerin altında kalan bir performans sergileyen Sivasspor adına bir dönem kümede kalma adına dahi riskler oluşurken takımın son 3 haftada yakaladığı yenilmezlik serisinin oldukça kıymetli olduğu kesin.

Sivas temsilcisi Adana Demirspor galibiyetiyle başlayan seriye Altay galibiyeti ve Giresunspor beraberliğini ekleyerek 3 maçta 7 puan topladı ve bu sayede kümede kalmaya dair herhangi bir endişe duymasına gerek kalmayan bir noktaya kadar geldi.

Bununla birlikte sezon içerisinde zaman zaman dikkat çeken seriler yakalamış olmasına rağmen kötü bir başlangıç yapmanın sıkıntılarını tüm sezonda yaşayan takımın bu şekilde yakaladığı son serinin de 14’üncü ve 18’inci haftalar arasında olduğunu hatırlatmak gerek.

Hatayspor karşısında alınan flaş galibiyetle başlayan seri içerisinde üst üste 4 galibiyet alan Sivasspor bu formunu kaybetmeye başladığını Rizespor karşısında aldığı beraberlikle göstermiş ve sonrasında Kayserispor karşısında çok can sıkıcı bir mağlubiyet almıştı.

Son olarak 28 Kasım-18 Aralık 2021 tarihlerine denk gelen bir dönemde yenilmezlik serisi yakalayabilen takımın bu tarihlerden sonra kötü geçen bir dönem yaşamasına rağmen tekrar toparlanması da Kırmızı Beyazlı taraftarını oldukça memnun etti.

Zorlu Takvim

Öte yandan Sivasspor’un geriye kalan takvimine bakıldığı zaman bu serinin ne kadar değerli olduğunu anlamak daha da kolay bir hale geliyor.

Zira Rıza Çalımbay’ın takımını Başakşehir, Hatayspor, Alanyaspor gibi Avrupa adayı takımlardan sonra Galatasaray gibi dev bir rakip ve Kasımpaşa gibi ikinci yarının tartışmasız en iyi takımlarından biri bekliyor olacak.

Bu takvim içerisinde puan kayıpları yaşaması oldukça muhtemel olan Sivasspor’un en azından bu döneme kadar gelen süreçte topladığı puanlar amiyane tabirle cebinden yemesinin de yardımcısı olacak.

Takım genel olarak baskının kalktığı dönemlerde çok daha iyi işler çıkartabiliyor ve bahsi geçtiği gibi geçen devre bu süreçte oldukça iyi bir iş çıkartmayı başarmıştı. Ligin bu döneminde her takım hedefleri doğrultusunda maçlarda çok daha yüksek düzeyde mücadele ettiği için Sivasspor’un da işi kolay olmayacaktır.

Öte yandan bu süreçte Sivas temsilcisi adına en önemli faktörlerden birisi takımın sezon başından bu yana yaşadığı sakatlıkları hangi seviyede tutabileceği olacak. Süper Lig’in sakatlıklardan en çok mustarip olan takımlarından birisi Sivasspor ve bu zorlu takvimde mümkün mertebe geniş kadroya ihtiyaç var.