Sivasspor’un Kronik Sorunları

Posted by

Bu sezon Süper Lig’de ciddi hayal kırıklığı yaşayan takımlardan biri olan Sivasspor adına son haftalarda gelen iyi sonuçlar takımın küme düşme riskini büyük ölçüde engelledi. 2 hafta üst üste kazandıktan sonra Milli Takım arasına giren Kırmızı Beyazlı takımın aradan dönüşte oynadığı Giresunspor maçında galibiyete bir hayli yaklaşmasına rağmen sahadan beraberlikle ayrılmaya razı olması da sezon boyu yaşanan sorunların kronikleştiğini işaret ediyor.

Odaklanma Problemleri

Bu sezon Sivasspor adına Süper Lig’de işlerin en ideal şekliyle gitmediği kesin. Kırmızı Beyazlı takım, oynadığı maçların birçoğunda sahadan mutsuz ayrıldı ve bu durumla alakalı olarak aslında takımın dikkatini dağıtacak pek çok faktörün de bir araya geldiğini dile getirmek gerek.

Milli Takım arasına girmeden önce oynadığı son 2 maçın 2’sini de kazanarak moral bulan Sivas temsilcisi, aradan dönüşte Giresunspor’a konuk oldu. Giresun temsilcisi karşısında 2-0 öne geçmesine rağmen sahadan 2-2 beraberlikle ayrılmaya razı olan Kırmızı Beyazlı ekip adına bu beraberlik ciddi bir hayal kırıklığı olarak nitelendirilebilir.

Bununla birlikte takımın artık dikkatini toparlama konusunda sıkıntı yaşadığı kabul edilmesi gereken bir gerçek. Sivasspor bu sezon maçların başlarında veya sonlarında çok fazla gol yedi ve bu durumun önlenebilmesi adına da gereken doğal şartların sağlanması pek mümkün olmadı.

Sezon başından bu yana en çok sakatlık yaşayan takımlardan biri olan Sivas ekibinin bu bağlamda kadro istikrarı sağlamak konusunda zorlanması da takımın belirli bir refleksi geliştirebilmesine engel olan etmenlerden birisi olarak sayılabilir.

Teselli İkramiyesi

Bununla birlikte takım en azından küme düşme konusuyla alakalı kendisine hiç yakışmayan riski büyük ölçüde ortadan kaldırdı ve bu sezonun en büyük tesellisi olan Ziraat Türkiye Kupası’na çok daha rahat odaklanabilmek adına iyi bir iş çıkardı.

Bu kadar kötü geçen bir sezonun son dönemecinde 3 maçlık bir yenilmezlik serisi yakalayıp bu seri içerisinde bir de 7 puan çıkarabilmek kolay bir iş değil. Bu bağlamda oyuncuları tekrardan ayağa kaldıran Rıza Çalımbay ve kurmaylarının da ayrı bir alkışı hak ettiğini belirtmek gerek.

Öte yandan takımın bahsi geçtiği gibi en büyük tesellisi Türkiye Kupası’nda yarı final aşamasına kadar yükselebilmiş olmak. Bu bağlamda daha yarı final aşaması ufukta görünmezken bile Rıza Çalımbay’ın kupayı bu sezon ayrı bir önem vererek değerlendirdiklerini belirtmesi, takım adına Avrupa Kupası alışkanlığının geliştirilmesinin de ne kadar önemsendiğinin bir göstergesi olarak sayılabilir.

Sivasspor için artık Süper Lig dosyası en fazla prestij öyküsü yazabilmek adına önemli olacak. Ancak takımın Türkiye Kupası’nı müzesine götürebilmek adına hatırı sayılır bir şansa sahip olması ve bu bağlamda oyuncuların da kupa adına ayrı bir istek duyuyor olması Sivasspor’un Kırmızı Beyazlı taraftarını heyecanlandırabilecek en güzel durum.