Sivasspor’un Listesindeki İsimler

Posted by

Gelecek sezon bir kez daha Avrupa’da boy gösterecek olan Sivasspor’da bu büyük heyecanın hazırlıklarına başlandı. Kırmızı Beyazlı takımda genel olarak çalışmalar sürüyor ancak bazı isimler durmadan basına yansıyorlar. Bu isimlerden biri olan Namiq Alasqarov’un Bursaspor’dan ayrılması sonrasında öne çıkan iki ismi tekrardan gözden geçirmekte fayda var.

Performans İyi Takım Kötü

Bu sezon Azerbaycan temsilcisi Neftçi Bakü’den 50 bin Euro bonservis bedeliyle transfer edilen Alaskarov, takımının en iyi ve en önemli oyuncularından biri olmayı başardı. Hücum ataklarının kilit ismi olan Azeri oyuncu, Yeşil Beyazlı takıma önemli bir katkı sağladı.

Bununla birlikte Bursa temsilcisinde bu başarılı performansa yeterli desteğin sağlanamamış olması takımın küme düşme hattına kadar gerilemesine ve sonunda da dümşmesine neden oldu.

Bu açıdan bakıldığında Sivas temsilcisinin ilgi duyduğu 27 yaşındaki oyuncuyu kadrosuna katmasının kolaylaşabileceğini tahmin etmek gerekiyor. Rıza Çalımbay’ın da tarzına uygun olan Namıq Alasgarov‘un alacaklarına karşılık olarak sözleşmesini feshederek takımdan ayrıldığını da hatırlatmakta fayda var.

Bu sezon Yeşil Beyazlı formayla 32 TFF 1.Lig maçına çıkan Alaskarov bu maçlarda 6 gol ve 6 asistlik katkı sağlayarak hücumda ne kadar etkili bir oyuncu olduğunu kanıtladı. Sağ kanatta forma giyen Namıq Alaskarov, görev verildiği takdirde hem ters kanatta hem de On Numara bölgesinde forma giymek konusunda sıkıntı çekmiyor.

Etkili Performans

Gelecek sezon daha iyi bir noktada olmayı hedefleyen Sivasspor’da bu nedenle kadronun güçlendirilmesine yönelik çalışmalar başlarken, transfer listesinin ilk sırasında yer alan ismin Tyler Boyd olduğu iddia ediliyor.

Ankaragücü’nde gösterdiği başarılı performanstan sonra Beşiktaş’a transfer olan Birleşik Amerikalı oyuncu Siyah Beyazlı kulüpte beklentilerin çok altında kaldı ve ilk olarak Sivasspor’a kiralandıktan sonra bu sezonu da Rizespor’da kiralık olarak geçirdi.

Beşiktaş’ta gelecek sezonlarda da düşünülmeyen ve 2023 yılının Haziran ayında takımla olan sözleşmesi sona eren Boyd’un Sivasspor’a geri dönmeye sıcak bakacağı düşünülüyor. Öte yandan gerek Rıza Çalımbay bağlantısı gerekse de Beşiktaş’ın oyuncudan kurtulmaya yönelik isteği bu transferi hızlandırabilir.

Beşiktaş adına son zamanların en başarısız transferlerinden biri olarak nitelendirilen Tyler Boyd, bununla birlikte Sivasspor kariyerinde oldukça iyi işler de çıkartmıştı.

15 maçta 742 dakika süre almayı başaran Birleşik Amerikalı oyuncu, bu maçlarda 5 gollük önemli bir katkı sağladı ve Rıza Çalımbay için önemli bir alternatif haline geldi Öte yandan oyuncunun gelecek sezon Sivasspor’da forma giymesi ihtimalinde bu sezon geçirdiği sakatlıkların da iyice incelenmesi gerektiği kesin. Zira Sivas temsilcisi bu sezon sakatlıklardan en çok çeken takımlardan biri oldu ve gelecek sezonda aynı problemleri yaşamak istemiyorsa kronik sakat olmayan veya sakatlıkları sık sık nüksetmeyen oyuncuları kadrosuna katmayı başarabilmeli.

Boyd bu sezon sakatlıkları nedeniyle zaman zaman önemli maçlarda oynama şansından mahrum kalan bir oyuncuydu.