Süper Lig’de Görev Alan Hakemlerin Ne Kadar Kazandıkları Belli Oldu

Posted by

Takdir edersiniz ki, Süper Lig’in en çok eleştirilen isimleri geçmişten bu yana hakemler! Vermiş oldukları kararlar ile hiç kimseye yaranamayan hakemler, taraftarların yanı sıra kulüp yöneticilerinin de hışmına uğruyorlar. Ancak, yine de onların Süper Lig’in olmazsa olmazları arasında yer aldıklarından bahsedebiliriz.

Türkiye’de işsizlik oldukça önemli bir sorun! Birçok genç iş arayışına giriyor. Nüfusa kıyasla iş olanaklarının azlığı, insanları farklı arayışlara itiyor. Hakemlik de son yılların gözde mesleklerinden birisi! Gençler, internette Süper Lig’de görev yapan hakemlerin ne kadar kazandıklarını araştırıyorlar. Gelin, bu konuya yakından bakalım!

Hakemlik Kazançlı Bir Meslek!

Süper Lig’de hakem olmak zannedildiği kadar kolay değil! Böylesine can alıcı bir mesleği icra etmek isteyenlerin gerekli eğitimleri almaları şart! Ayrıca, eğitimleri, bu mesleği sürdürdükleri müddetçe devam ediyor. Bunun yanı sıra, Süper Lig’de görev yapan hakemlerin gerçekten iyi kazandıklarını söyleyebiliriz. Bilhassa başarılı hakemler, Türkiye standartlarına göre çok iyi kazanıyorlar. Bu konuyu birkaç güzel örnek ile açıklamak mümkün!

Süper Lig’de görev yapan hakemlere yapılan ödemede farklı kategorilere göre hareket edildiğinden bahsedebiliriz. Birinci kategoride yer alan hakemler 24 bin 750 TL kazanıyorlar. İkinci kategorideki hakemler ise 21 bin TL alıyorlar. Son olarak, üçüncü kategoridekilerin 16 bin 50 TL kazandıklarından bahsedebiliriz. Fakat, bu paralar, bir hakeme olduğu gibi verilmiyor. Hakemin performansı dikkate alınıyor. Bir başka deyişle, ödül – ceza sistemi devreye giriyor. Hakemlerin maaşında bin ila altı bin TL arasında değişecek şekilde kesintiler yapılabilir.

Ligimizde bir süredir VAR sistemi uygulanıyor. Bu sistemin ne kadar doğru uygulandığı ve kulüplerin işine yarayıp yaramadığı tartışılır. VAR sistemi ile ilgili olarak merak edilen hususlardan birisi de VAR ve AVAR hakemlerinin maaşları! Onlar aylık on bin TL kazanıyorlar. Ayrıca, söz konusu ödeme, on ay üzerinden gerçekleştiriliyor. Fakat, yakın zamanda asgari ücrete zam yapılması ile beraber tüm maaşların 2023 – 2024 sezonu öncesinde güncelleneceğinden bahsetmeliyiz. Bir başka deyişle, VAR ve AVAR da dahil olmak üzere Süper Lig’de görev yapan tüm hakemler, çok daha fazla kazanma şansına erişecekler.

Süper Lig’in En Çok Kazanan Hakemi Zorbay Küçük Oldu

Türkiye Futbol Federasyonu, 6 Ocak 2023 günü sezonun kalan kısmında görev alacak hakemlerin listesini açıklamıştı. Söz konusu listede 29 hakem yer alıyordu. Bu hakemler, bu sezon toplam 15 milyon 655 bin 417 TL kazanç elde ettiler.

Süper Lig’in en çok kazanan hakemi ise Zorbay Küçük! Sıklıkla üç büyüklerin maçlarında görev alan Zorbay Küçük, 751 bin 260 TL kazanç sağladı. İkinci sırada Abdülkadir Bitigen bulunuyor. O da 2022 – 2023 sezonunda 737 bin 200 TL kazandı. Üçüncü sırada 710 bin 900 TL’lik geliri ile Ali Şansalan yer alıyor.