Rıza Çalımbay’dan Önemli Açıklamalar

Posted by

Sivasspor’un başarılı teknik direktörü Rıza Çalımbay’ın futbolculuk kariyerinde formasını giydiği tek takım olan Beşiktaş’a dair sevgisi biliniyor. Tecrübeli teknik adam ilk günden son güne kadar renklerine bağlı kaldığı takımında kaptanlık yaptı, efsane oldu ve taraftarlara kendini sevdiren sembol isimlerden birisi haline geldi. Geçtiğimiz günlerde Sabah Spor’a konuşan Rıza Çalımbay, Beşiktaş’tan gündeme birçok farklı konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Ya Beşiktaş Ya Milli Takım

Türk futbolunun Atom Rıza’sı olarak bilinen efsanevi futbolcusu ve şimdi Sivasspor’un teknik direktörü Rıza Çalımbay, Süper Lig’de en uzun süredir görev yapan teknik direktör olma unvanını da beraberinde taşıyor.

Çok tecrübeli bir teknik direktör olan ve Türkiye’de en çok maça çıkan 2’inci teknik direktör olan Rıza Çalımbay ile ilgili bilinen bir diğer gerçekse tecrübeli teknik adamın futbolculuk döneminde formasını terlettiği Beşiktaş’a olan sevgisi. Bu sevgiyi her zaman dile getiren ve hangi camiada olursa olsun bu sevgiyi belirtmekten imtina etmeyen Rıza Çalımbay’ın adı Beşiktaş’ın Sergen Yalçın ile yollarını ayırmasından sonra tekrar anılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Sabah Spor ile yaptığı mülakatta bu konuyla da alakalı soruları cevaplayan Rıza Çalımbay, Beşiktaş’tan teklif gelmesi durumunda seve seve çalışacağını ve paranın bir mesele dahi olamayacağını dile getirdi.

2004/2005 sezonuna değinerek bir kez teknik direktörlük yaptığını hatırlatan tecrübeli teknik adam, o zamanın doğru zaman olmadığını savundu ve Beşiktaş’tan kendisine bir teklif gelmediğini, gelseydi de direkt olarak kabul edeceğini açıkladı.

Sivasspor’da geçirdiği başarılı sürece rağmen kendisine Milli Takım veya Beşiktaş’tan teklif gelmesi durumunda yönetimin kendisine izin vereceğini zira Beşiktaş ile arasındaki bağı bildiklerini dile getiren Rıza Çalımbay, Beşiktaş ve Milli Takım’dan başka tekliflerin ise değerlendirilmeye dahi alınmayacağını açıkladı.

Yeni Nesil Teknik Direktörler

Sezon başından bu yana Türk futbolunun yeni tartışma konusu olan yeni nesil teknik direktörler ve onların geleceği ile alakalı olarak kendisine yöneltilen soruya da cevap veren Rıza Çalımbay, Emre Belözoğlu, Volkan Demirel, İlhan Palut ve Nuri Şahin gibi genç nesil teknik adamın başarılarını önemsediğini açıkladı.

Bu tip isimlerin artması ve alttan da yenilerinin gelmesi gerektiğini savunan Rıza Çalımbay, yeni nesil hocalara da kendilerini çok iyi eğitmeleri yönünde tavsiyeler verdi. İyi futbolcu olmanın iyi çalıştırıcı olmak anlamına gelmeyeceğini dile getiren Çalımbay, kendilerini geliştirmedikleri takdirde her teknik adamın en fazla bir noktaya kadar gidebileceğini dile getirdi.

Genç nesil teknik direktörlerin illa ki zaman zaman sıkıntı yaşayacaklarını ifade eden Sivasspor Teknik Direktörü, buna rağmen pes etmemeleri gerektiğini düşündüğü genç nesil teknik direktörlerin Türk futboluna olumlu etki edeceklerini belirtti.

Sivasspor, Süper Lig’e verilen aranın bitimiyle birlikte Gaziantep’e yolculuğa çıkacak ve 5 Şubat 2022 günü Gaziantep FK’nın konuğu olacak.