Rıza Çalımbay’ın Açıklamaları Fenerbahçelileri Kızdırdı

Posted by

Süper Lig’e verilen Milli Takım arası öncesinde Altay ile oynanan maçtan galibiyetle ayrılarak rahat bir nefes alan Sivasspor’da çalışmalar devam ederken teknik direktör Rıza Çalımbay da çeşitli konulardan bahsettiği bir demeç vermişti. Tecrübeli teknik adamın eski oyuncularından Trabzonspor’un başarısına kadar pek çok konuda ifadelerde bulunduğu röportajında eski oyuncusu Mert Hakan Yandaş ile alakalı yaptığı açıklamalar ise başarılı orta sahanın şu an formasını giymeye devam ettiği Fenerbahçe’nin taraftarlarını kızdırdı.

İtiraf

Bu sezon Süper Lig’de beklentilerin altında kalsa da Ziraat Türkiye Kupası’nda başarıyla yola devam eden Sivasspor’da Milli Takım arasından önce oynanan Altay maçında alınan galibiyet takımın biraz daha rahatlamasını sağladı.

31’inci haftada oynanacak Giresunspor maçının hazırlıklarını sürdüren Kırmızı Beyazlı takımda teknik direktör Rıza Çalımbay da geçtiğimiz günlerde önemli bir röportaj vermiş ve birçok farklı konuda detaylı açıklamalarda bulunmuştu.

Bu açıklamalardan birisi de eski oyuncusu Mert Hakan Yandaş ile alakalıydı. Şu an Fenerbahçe forması giyen 28 yaşındaki orta saha oyuncusu Sivasspor’da forma giydiği dönemde parlamış ve o dönem Galatasaray ile Fenerbahçe arasında yaşanan transfer rekabetinin öznesi olmuştu.

Sivasspor’a geldiği ilk dönemde de Mert Hakan’ın ayrılığına dair ihtimalin masada olduğunu belirten Çalımbay, başarılı oyuncuya bir dönem birlikte geçirdikten sonra gitmek isterse gidebileceğini söylediğini açıklamış ve Mert Hakan’ın o dönem Galatasaray’a gitse şimdi çok daha başarılı olabileceğini savunmuştu.

İşte, bu açıklamalar Fenerbahçe taraftarını bir hayli kızdırdı. Mert Hakan’ın ezeli rakiplerine gitmesi konusuyla alakalı yapılan açıklamaya sosyal medya üstünden tepki gösteren Fenerbahçe taraftarı Rıza Çalımbay’a ateş püskürdü.

Teknik Adamlık Başarısı

Öte yandan Rıza Çalımbay’ın Fenerbahçe taraftarını kızdıran tek açıklaması Mert Hakan Yandaş ile alakalı da değildi.

Geçen sezon Kadıköy’de oynanan maçta alınan galibiyetle Fenerbahçe’yi şampiyonluktan eden teknik direktör, o dönem takımın başında yer alan Emre Belözoğlu’nun takımdan gönderilmesinin anlamsız olduğunu savundu.

Kendisi gibi Nuri Şahin ve Emre Belözoğlu’nun da üst düzey futboldan gelen isimler olduğunu hatırlatan tecrübeli teknik adam, bu durumun bir avantaj olduğunu ifade etti. Büyük takımlarda oynamanın teknik adamlıkta baskıyı kontrol edebilmek adına işe yarayan bir faktör olduğunu savunan Çalımbay, Emre Belözoğlu’nun bahsi geçen maçı kazanabilmiş olsa şampiyon olacağını ifade etti. Bu kadar iyi bir performanstan sonra bu ayrılığın yanlış karar olduğunu belirten Çalımbay, bu açıklamalarıyla da Sarı Lacivertli taraftarları kızdırdı.

Fenerbahçeli taraftarlar sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarda Çalımbay’ın kendi takımlarının iç işlerine karıştığını dile getirerek bu düşünce üzerinden de tepkiler gösterdiler. Öte yandan Fenerbahçe taraftarının her ne kadar kızıyor olsa da yönetime de en çok tepki gösterdiği konulardan biri olan Belözoğlu konusunda Çalımbay’a içten içe hak veriyor olmaları da sürpriz sayılmaz.