Sivasspor’dan Borç Açıklaması

Posted by

Bu sezon Türkiye Kupası’nı kaldırarak tarihi bir başarı elde eden Sivasspor, gelecek sezonun hazırlıklarını yapmaya başladı ve ilk transferini de Göztepe’den Murat Paluli’yi kadrosuna ekleyerek yaptı. Kırmızı Beyazlı takımda Teknik Direktör Rıza Çalımbay ile 1 senelik daha anlaşma sağlandı ve tecrübeli teknik adamın imza töreni gerçekleştirildi. Bu törende kulübün güncel durumuyla alakalı da açıklamalar yapan Başkan Mecnun Otyakmaz, borcun 50 milyon TL civarında olduğunu ifade etti.

Sivasspor’a Nazar Değdi

Bu sezon Süper Lig’de beklentilerin altında kalsa da Türkiye Kupası’nı müzesine götürerek tarihi bir başarı elde eden Sivasspor, gelecek sezonun hazırlıklarına ara vermeden başladı ve ilk olarak Murat Paluli’yi transfer ederek süreci başlattı.

Kırmızı Beyazlı takımın başarısının büyük mimarı Rıza Çalımbay ile de 1 yıllık anlaşma sağlaması camianın yüzünü güldürürken, Sivas temsilcisinde şu sıralar gündemde bulunan konulardan biri de Avrupa hazırlıkları.

Rıza Çalımbay’ın imza töreninde kulübün durumuyla alakalı açıklamalarda bulunan Başkan Otyakmaz, medyanın bu zamana kadar kendilerini borçsuz oldukları için öne çıkardığını hatırlattı. Bununla birlikte Kırmızı Beyazlı kulübün pandemi sıkıntıları, daralan gelirler ve başka problemler nedeniyle ilk kez banka kredisi çekmek zorunda kaldığını dile getiren Başkan diğer konulara da açıklık getirdi.

Borcun bir dönem 80 Milyon TL gibi bir meblağa ulaştığını açıklayan Mecnun Otyakmaz, bununla birlikte devre arası transfer dönemini tek transferle geçmek ve giderlerde azalmaya gitmek gibi formüllerle borcu 50 milyon TL gibi bir rakama indirdiklerini dile getirdi.

Yayın ihalesi, daralan gelirler gibi konulardan kaynaklı olarak daha mütevazı bir kadro yapılanmasına gitmek zorunda olduklarını ifade eden Sivasspor Başkanının Avrupa ile alakalı yaptığı açıklamalar çok çarpıcıydı.

Muhtemel Başarısızlık Açıklaması

Bu sezon kuracakları kadronun gider açısından daha düşük bir şekilde kurulacak olması Sivasspor’un Avrupa mücadelesini etkileyebilir.

Bu açıklama da tam olarak aynı törende Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz’dan geldi. Daha zayıf bir kadro kurmak zorunda olduklarını dile getiren Başkan, bu bağlamda Avrupa’da da muhtemelen başarısız olacaklarını ancak pek tabii ellerinden geleni yapmakla yükümlü olduklarını da aktardı.

Öte yandan Sivasspor Uğur Çiftçi‘nin 30 Haziran 2023’te sona erecek sözleşmesinin 4 yıl daha uzatılması için oyuncuyla anlaşmaya vardı. 2018 yılında Gençlerbirliği’nden Yiğidolar’a bedelsiz olarak transfer olan 30 yaşındaki sol bek oyuncu, kırmızı-beyazlılar ile çıktığı 139 maçta 1 gol ve 15 asist kaydetti. Tecrübeli oyuncu Sivasspor ile bu yıl da Türkiye Kupası şampiyonluğu sevinci yaşadı.

Hatırlanacağı üzere Uğur’un ismi ara transfer döneminde büyük takımlarla ve bilhassa Trabzonspor ile geçmiş ancak Teknik Direktör Rıza Çalımbay bu durumu direkt olarak veto etmişti. Uğur’un kendisinin en çok ihtiyaç duyduğu oyunculardan biri olduğun ifade eden tecrübeli teknik adam oyuncusunu mümkün mertebe kadroda tutmak gerektiğinin altını çizmişti.