Sivasspor’un Armasındaki 3 Yıldız

Posted by

Sivasspor, 9 Mayıs 1967 tarihinde adını taşıyan şehir Sivas’ta kuruldu. 2005/2006 yılından itibaren aralıksız olarak Süper Lig’de mücadele eden futbol takımı sadece bir futbol takımından ibaret değil. Kulüp, futbol dışında e-Spor, masa tenisi, judo, bilardo, cirit ve briç branşlarında faaliyetini sürdürmektedir. Kulübün ayrıca Kadınlar 1. Ligi’nde mücadele eden kadın futbol takımı da mevcuttur.

Futbol takımının akıllarda kalan 3 sezonu var. 2007/2008 sezonunda şampiyonluğu kıl payı kaçırdı ve az bir farkla 4. olarak ligi tamamladı, bu başarıyla  UEFA Intertoto Kupası’nda oynama hakkı kazandı. 2008/2009 sezonunda hem ligi 2. Olarak bitirdi hem de Türkiye’yi UEFA Şampiyonlar Ligi’nde temsil eden 5. Türk takımı oldu. 2013-14 sezonu öncesi futbol tarihinin en önemli oyuncularından Roberto Carlos teknik direktörlük görevine getirildi. Bu sezon başarılı bir dönem geçiren takım ligi dört büyüklerin ardından 5. sırada tamamladı.

Bu Sezonda Sivasspor

2021/2022 sezonunda takımın başında Atom Karınca lakabını taşıyan efsanevi futbolcu Sivaslı Rıza Çalımbay vardı. Başarısı kulüp yönetimini ve takım taraftarlarını memnun etmiş olacak ki gelecek sezonda da takımın teknik direktör koltuğunda oturacak. Sezonun son haftalarında kusursuz performans sergileyen Sivasspor buna rağmen ligi 54 puan ile 10. sırada bitirdi.

Bu vakte kadar hiç Süper Lig şampiyonluğu olmayan takımın armasındaki 3 yıldız her zaman görenlerde merak uyandırmıştır.

Üç Yıldızın Öyküsü

Resmi kayıtlara göre Sivasspor’un kuruluş yılı 9 Mayıs 1967 tarihidir. Oysa futbolun yanı sıra Atletizm, Binicilik, Atıcılık ve Voleybol spor kulübü olarak Sivasspor, gençliğin bedenin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla olmak üzere 14 Nisan 1932 tarihinde kurulmuştur. Sivasspor’un ilk sportif faaliyetleri hakkında fazlaca bilgi ve belge bulunmamaktadır. Ancak faaliyetlerin 2. Dünya Savaşı sebebi ile durdurulmuştur.

Uzunca bir aradan sonra Sivas’ın adını taşıyacak bir kulübün yeniden oluşturulması yolundaki çalışmalar, 1950 yılında başlamış ve 27 Temmuz 1950 tarihinde Sivas Gençlik Kulübü resmen kurulmuştur. Adı fazlaca bilinmeyen bu kulüp daha sonraki yıllarda Yolspor ve Kızılırmakspor kulüplerinin katılımıyla 9 Mayıs 1967 de günümüzün Sivasspor‘unu oluşturacaktı.

1960’larda yurt genelinde başlatılan kalkınma hamlesi neticesinde İstanbul piyasasından, Anadolu’ya doğru bir yatırım kayması görülmektedir. İşte bütün bu dönem takımlarının yaşı o nedenle Sivasspor gibi 1965’lere dayanmaktadır. Yani o dönem takımları bir var olma ve kendini ispat etme mücadelesinin ürünüdürler.

Hal böyle iken Yolspor, Kızılırmak ve Sivas Gençlik kulüpleri 1965 yılı Temmuz sıcağında bir araya gelip Vali Vefik Kitapçıgil, Belediye Başkanı Ahmet Durakoğlu rengi kırmızı beyaz, arması üç kulübü temsilen üç yıldız olarak belirlenen Sivasspor’u kuruyorlar. Sonrasında da problemler bitmiyor ve tesis yetersizliği gibi sebeplerle 2. Lig takımlarına arasına alınmıyorlar. Daha sonraları Senatör Rıfat Öçten’in çabaları ile kırmızı beyazlılar kabul ediliyor ve bugüne uzanan sportif faaliyetler macerası başlamış oluyor.