Rıza Çalımbay’ın Dikkat Çeken Mesajları

Posted by

Ne teknik direktör Rıza Çalımbay ne de takımı Sivasspor uzun bir süreden bu yana böylesi bir sezona denk gelmemiştir. Zira Kırmızı Beyazlı takım ne zaman başını kaldırsa ya sakatlıklar ya COVID-19 takımı sarstı, yetmezmiş gibi Afrika Uluslar Kupası’nın ertelenen organizasyonu takımın en önemli iki oyuncudan faydalanamamasına neden oldu. Oyuncuların Milli Takımlarından dönmesiyle birlikte takımın tam kadro olacağı tahmin edilirken Fenerbahçe maçında yaşanan sakatlıklar da filmi yine başa sardı. Bu talihsizliklerin gölgesinde yola devam eden Yiğidolar, sezon sonuna kadar aynı minvalde olaylar yaşadı.

Neyse ki Süper Lig’e tutunmayı başaran takım 54 puan ile Ligi 10. bitirerek, biraz da olsa adapte olabilmişti.

Bu adaptasyonun neticesinde de yüksek performans sergileyerek, Türkiye Kupası’nı müzesine götürebilmiş ve teknik direktör Rıza Çalımbay’ın önderliğinde ki kırmızı beyazlılar tarihe adını yazdırmıştı.

Rıza Çalımbay’ın Gözünden Milli Takım

Türk futbolunun en kendine has takımlarından birisi olan ve Teknik Direktörü Rıza Çalımbay ile birlikte sağladığı istikrar sayesinde aynı zamanda en güçlü de takımlardan birisi olan Sivasspor Türkiye Kupası’nı da müzesine götürerek çoğu konuda söz sahibi olduğunu ispatlamıştı.

Takımın teknik direktörü Rıza Çalımbay, Türk futbol mantalitesinin ne kadar karşısında olduğunu yaptığı açıklamalar vesilesi ile göstermiş oldu.

Türkiye’nin taze antrenörleri Volkan Demirel’i ve Nuri Şahin’i konuşmasında takdire boğan tecrübeli teknik adam, yeni arkadaşlarımıza zaman vermek lazım. Diğerleri zaten tecrübeli. Yabancılar daha şanslı diyerek Türk futbolu için değerli olan açıklamalar yapmış oldu.

Büyük takımların her zaman büyük olduğunu ve bunu da büyük taraftar gruplarının ve büyük iş adamlarının getirileri ile yapabildiklerini belirten teknik adam, takımların başında Türk teknik direktörler olsa da şampiyon olabileceklerini söyledi.

Bizim teknik direktörlerimizin yabancı hocalardan hiçbir azı yok aksine fazlamız var diyen Çalımbay, oldukça iddialı konuşmuş oldu.

Özellikle de milli takım için konuşan teknik direktör, takımın hocası Stefan Kuntz’u çok sevdiğini ve başarılı bulduğunu belirtti ancak takımın başında yerli ve milli bir adamın olması gerektiğini belirtti.

Milli maçlar esnasında İstiklal Marşı okunurken tüylerin diken diken olduğunu söyledi ve bunu ancak yerli oyuncu ve teknik adamların başına geleceğini ekledi.

50 Milyon Euro Mu?

Rıza Çalımbay 3 sezondur arka arkaya Avrupa’ya gitmeyi başardığı için bu konu ile alakalı konuşmaları en önemsenmesi gereken teknik direktörlerden birisi.

Tecrübeli teknik adamın tek amacı Avrupa’da uzun süre tutunmak ve ülke puanının yukarıya çıkabilmesinde pay sahibi olabilmek.

Diğer Türk teknik direktörleri için de Avrupa’da ki en büyük amaç bu olur. Çünkü Türkiye futbolunun son zamanlardaki en büyük problemi bu.

Sivasspor için Avrupa’nın en yaşlı takımları birisi olduğunu söylemek yanlış bir tespit olmaz. Takımı gençleştirme adına hamleler yapmak isteyen takım, Ajax’ın rezerv takımından beğendikleri bir genç oyuncu için kapılarını çalmış.

Ajax ise takımdan 50 milyon Euro istemiş. Buna sadece gülmek ile yetinelim.