Sivasspor’un Gol Hattı Gençleşmeli

Posted by

Bu sezon Süper Lig için hayallerini kurduğu hedeflere ulaşmayı bir türlü başaramayan Sivasspor, talihsiz bir sezon geçirerek ligi 54 puanla ancak 10. Olarak bitirebilmişti. Bu başarısızlık yanında kırmızı beyazlılar öyle bir başarıya ulaştı ki Süper Lig’deki başarısızlığı adeta unutuldu. Bu başarı da tabi ki Türkiye Kupası’nı takımın müzesine getirmekti. Bununla beraber 2022/2023 sezonunda Avrupa’ya gidecek olan kırmızı beyazlıların bu macerası takım kariyerinin 3. Avrupa macerası olacak.

10 Haziran 2019’dan beri takımın teknik direktörlük koltuğunda deneyimli teknik direktör Rıza Çalımbay oturuyor. Sezon içerisindeki başarısızlıklardan dolayı biraz da olsa takımın başında olmasıyla eleştirildi. Ancak Türkiye Kupası ile beraber teknik direktörlük koltuğunu garantiledi. Sivasspor’un gelecek sezondan itibaren hem Süper Lig’de hem de Avrupa’da büyük hedefleri var. Takımın bu hedeflere ulaşması için belki de önündeki en büyük engel takımın yaş ortalaması. Türkiye değil nerdeyse Avrupa’nın en yüksek yaş ortalamasına sahip takımlarından olan Sivasspor’un bu transfer döneminde bu konuda çözüm üretmesi gerekiyor.

Bu durumun tek farkında olan biz değiliz. Hem Sivasspor kulüp yönetimi hem taraftarlar hem de tabi ki teknik direktör Rıza Çalımbay bu durumun farkında. Transferler konuşulmaya başladığından beri bu uğurda uğraşan kırmızı beyazlıların, yeni reaksiyonunun adı Benjamin Tetteh oldu. 24 yaşındaki Ganalı golcünün bonservisi 14 Temmuz 2021’den beri Yeni Malatyaspor’un elinde bulunuyor.

Kariyer Boyu Benjamin Tetteh

Kariyerine henüz 15 yaşındayken Gana takımlarından Tudu Mighty Jet takımında başladı. Genç golcü, ülkesinin U milli takımlarında da toplam 20 maça çıktı. Ülkesini temsil ederek 7 gole imza atmayı başardı. Benjamin Tetteh, 17/20 sezonlarında itibaren Çek ligi olan Fortune Liga’da mücadele etti ve 96 maçta forma giydi. Oyuncu, bu üç sezonda 22 gol ve 10 asist istatistiğine sahip oldu. Agresif oyun tarzı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başladı.

2020/2021 sezonunda 33 maçta forma giymiş, 6 gol ve 6 asiste imza attı. 2021/2022 sezonunda ise nispeten kariyerinin zirvesine çıktı, 27 maçta sarı siyahlı formayı giydi. 8 gol, 4 asist ile istatistik verilerini oluşturdu. Her ne kadar küme düşmüş olsalar da Malatyaspor’un başarı olan kısmında büyük payı olan 24 yaşındaki Ganalı oyuncunun, Türkiye Süper Lig’inden ayrılmaya niyeti yok gibi duruyor.

Sivasspor’dan Değerinin 3 Katını İstediler

Malatyaspor, 24 yaşındaki golcü Benjamin Tetteh için ön görülenin çok üzerinde değer biçti. Piyasa değeri 2.3 milyon Euro olarak belirlendi. Oyuncu için Malatyaspor adeta değer biçemedi ve 6 milyon Euro istedi.

Sivas yerel basınından aktardığına göre, Malatya ekibiyle 3 yıl daha sözleşmesi bulunuyor. Tetteh için teklifte bulunan Yiğidolar, Yeni Malatyaspor’dan 6 milyon Euro yanıtını aldı. Bu teklifi çok bulan Sivasspor, Yeni Malatyaspor ile sıkı bir pazarlığa girişti.